İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
09 Şubat 2018 - Cuma 11:57 Bu haber 1274 kez okundu
 
Tuzla'yı Zehirleyen 4 Vidanjör Saptandı
İstanbul Tuzla'da 25 Aralık'ta kanalizasyondan yayılarak 4 mahalleyi etkisi altına alan ve 97 kişinin de hastaneye kaldırılmasına neden olan kimyasal maddeden yayılan kokunun izine 4 vidanjörde rastlandığı öğrenildi.
Yaşam-Çevre-Sağlık Haberi
Tuzla'yı Zehirleyen 4 Vidanjör Saptandı

Tuzla'daki  koku üzerine İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, "Çevrenin kasten kirletilmesi" ve "Kasten yaralama" suçlarından soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma kapsamında talep edilen Adli Tıp Kurumu raporunun soruşturmayı yürüten savcılığa ulaştı. Raporda, kokunun yayıldığı kanalizasyona kimyasal atık bırakan 20'nin üzerinde vidanjörden numune alındığı, 4 adet vidanjörden alınan kimyasal atık numuneleri ile kokuyu yayan kimyasal atık numunelerinin uyumlu çıktığı bilgisine yer verildiği öğrenildi. Raporda 4 vidanjörde çok sayıda kimyasal atık maddesine rastlandığı, bu kimyasal atık maddelerinden bazılarının da insan sağlığına zararlı olduğu tespitinin yapıldığı belirtildi.

 

Ne olmuştu? 

 

Tuzla'da 25 Aralık 2017 tarihinde 4 mahalleyi etkisi altına alan koku yüzünden 97 kişi hastaneye kaldırılmıştı. Kokunun mahallelerin 2 kilometre ötesinde kapatılan bir kanalizasyona boşaltılan kimyasal maddeden dolayı meydana geldiğinin anlaşılması üzerine İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı  soruşturma başlatılmıştı.

 

CHP: Koku zehirli atıktan kaynaklı

Tuzla'da zehirli atık için CHP tepkisi

Yeni seçilen  CHP Tuzla İlçe Başkanı  Hasan Uzunyayla ve CHP üyeleri,  27.12.2017 çarşamba günü  Aydınlı Mahallesi'nde  CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi’nin katılımıyla Tuzla’da meydana gelen koku ile ilgili basın açıklaması yapmıştı. Hamzaçebi İBB'ye tepki göstererek, "Olay ‘koku’ diye adlandırılıyor. Kokuya neden olan kimyasal atıklardan çıkan zehirli gazlardır." demişti.

 

Vidanjör Nedir ?

Vidanjör Hizmeti

 

 Vidanjör, üzerindeki vakum sistemi  sayesinde  evsel veya endüstriyel atık suları üzerinde yer alan tanka dolduran araçtır. Vidanjörler, yoğunluklu olarak, atıksu altyapı sisteminin kurulmadığı yerleşim yerleri ve sanayi bölgelerinde kullanılmaktadır. Bu araçlar belediyelerde bulunduğu gibi, özel şirketlerden de kiralanabiliyor.

 

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Ozan Yücel
Etiketler: Tuzla'yı, Zehirleyen, 4, Vidanjör, Saptandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');