İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
05 Mayıs 2018 - Cumartesi 12:25 Bu haber 2471 kez okundu
 
Üç fidan hemen her yerde anılıyor
Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan aramızdan ayrılışının 46. yılında, Ankara'da mezarı başında, Türkiye genelinde ve yurt dışında çeşitli etkinliklerle anılıyor. İşte bölge bölge etkinlikler...
Ekonomi- Politik Haberi
Üç fidan hemen her yerde anılıyor

Üç Fidan Anılıyor

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan aramızdan ayrılışının 46. yılında her yerde anılıyor.

Türkiye  genelinde tüm EMEP ve CHP örgütlerinde anma etkinliği yapılacak. 

 

ANKARA:  6 Mayıs Pazar günü saat 13.00’da Ankara/Karşıyaka Mezarlığı 2nolu kapı önünde yapılacak buluşmadan sonra kortejler oluşturarak, üç fidanın mezarı başına yürüyüş gerçekleştirilecek.

 

İSTANBUL- Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi'nde 6 Mayıs Pazar günü saat 20:45'de yapılacak anma, tiyatro ve sinema oyuncusu Rutkay Aziz'in şiir dinletisiyle başlayacak. Sunuculuğunu Levent Üzümcü'nün yapacağı gecede Nebil Özgentürk'ün hazırladığı ‘Denizlere Ağıt, Babalar ve Oğullar’ adlı belgesel gösterilecek. Gösterimin ardından Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan başta olmak üzere döneme damgasını vuran 68 kuşağının anlatılacağı bir söyleşi gerçekleşecek. Söyleşiye; Deniz Gezmiş'in abisi Bora Gezmiş, kardeşi Hamdi Gezmiş, yoldaşı Hacı Tonak, Ressam Bedri Baykam ve 68’liler Birliği Vakfı Eski Dönem Yöneticisi Ali Işık konuşmacı olarak katılacak. Konuşmacılar o dönemle ilgili siyasi gözlemlerini, anılarını ve üç fidanın bilinmeyen yönlerini izleyicilerle paylaşacak.
Anma programı Halk Müziği Sanatçısı Sadık Gürbüz'ün vereceği konserle son bulacak.

 

DOLMABAHÇE: Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, Türkiye Komünist Hareketi (TKH) Gençliği tarafından Dolmabahçe’de  anılacak. CHP İstanbul İl Gençlik Kolları da saat 16.00'da Taksim'de toplanarak, Dolmabahçe'ye yürüyecek. 

 

 

BURSA: 68’liler Birliği Vakfı Bursa Platformu, Nilüfer Kent Konseyi ve Nilüfer Belediyesi, 3 Fidan Parkı’nda bugün ve yarın “68’in 50. yılında 3 fidan” adıyla bir anma etkinliği düzenliyor.

Bugün saat 19.00’da başlayacak etkinliklerde 68’liler Birliği Vakfı Bursa Platformu Sözcüsü Betül Kuyucu’nun moderatörlüğünde Merdan Yanardağ, İnci Beşpınar, Veli Saçılık ve Mehdi Beşpınar’ın katılacağı “Özgürlüğe adanmış bir kuşak 50. yılında 68 hareketi” konulu forum yapılacak. 

Saat 21.30’daki 10 Ekim Halk Korosu’nun konseriyle devam edecek. Deniz, Yusuf ve Hüseyin’in idam edildiği saat 05.30’da ise şafak nöbeti tutulacak. 

 

EDREMİT- Balıkesir Edremit’de CHP Edremit İlçe Örgütü ve Birleşik Haziran Hareketi , Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idamlarının 46. yıl dönümü nedeniyle anma etkinliği düzenliyor. ‘Yaralı Yüreğimiz, Aydınlık Bilincimi’ başlıklı etkinlik 6 Mayıs 2018 saat 20,30’da Şükrü Tunar Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

68 kuşağının simge isimlerinden Tuncer Sümer, Hasan Ataol, Tayfur Cinemre, Osman Bahadır ve Mete Ertekin’in katılacağı etkinlik yaklaşık bir buçuk saat sürecek.

 


MERSİN: 68’liler Barış ve Kardeşlik Ormanı’ndaki Üç Fidan Anıtı önünde yarın saat 11.30’da başlayacak etkinliklerde 68’liler Derneği Başkanı Doğan Gökşen, HDP milletvekili Ertuğrul Kürkçü, eski DİSK Genel Başkanı Kani Beko, EMEP MYK üyesi Levent Tüzel, HDK Eşbaşkanı Gülistan Koçyiğit, CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay konuşma yapacak. 

 

ESKİŞEHİR: EMEP Eskişehir İl Örgütü’nün çağrısıyla demokratik kitle örgütleri yarın saat 13.30’da Hamamyolu Caddesi’nde buluşarak Adalar Migros önüne yürüyecek. Saat 14.00’te ise burada basın açıklaması yapılacak. 

 

ADANA: EMEP’in çağrısı, CHP, Halkevleri ve demokratik kitle örgütlerinin katılımıyla yarın saat 15.00’te Atatürk Parkı’nda anma töreni düzenlenecek. Saat 16.00’da ise Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde CHP milletvekili Aytuğ Atıcı, EMEP MYK Üyesi Levent Tüzel ve HDP milletvekili Mizgin Irgat’ın katılımıyla “68’in 50. yılı”konulu panel düzenlenecek. 

Halit Çelenk ödülleri veriliyor Yaşamda ve hukukta devrimci duruşun, adaletsizliğe karşı mücadelenin simgelerinden olan Halit Çelenk adına konan “Halit Çelenk 2018 Hukuk Ödülleri” bugün saat 17.30’da Balgat’daki Türkiye Barolar Birliği Av. Özdemir Özok Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle verilecek. Törende “Halit Çelenk’ten Nâzım Hikmet Şiirleri” adlı video da gösterilecek ve tiyatro sanatçıları Berin Ötenel ile Rüştü Asyalı, Çelenk’in sevdiği şiirlerden bir demet sunacak. “Deniz’lerin avukatı” Halit Çelenk yarın da Karşıyaka Mezarlığı’nda anılacak.

 


GEBZE: Gebze Emek ve Demokrasi Güçleri saat 16.00’da Yeniçarşı’da Moda Giyim önünde bir araya gelecek. Buradan Cumhuriyet Meydanı’na doğru bir yürüyüş ve ardından basın açıklaması gerçekleşecek:

 

ÇAYIROVA: CHP Çayırova Gençlik Kolları’nın Çayırova Belediye Kültür Merkezi’ndeki programı ise saat 18.30’da başlayacak. Programa Hatırla Sevgili dizisinde Deniz Gezmiş’i canlandıran Barış Koçak katılacak. Konuşmaların ardından sanatçı Taner Özdemir sahne alıp türküler seslendirecek. 


KEŞAN: CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Keşan İlçe Örgütü, İlçe binasında anma etkinliği düzenledi ve basın açıklaması yaptı. 

 

LÜLEBURGAZ. Lüleburgaz Gençlik Platformu adı altında bir araya gelen gençler Üç Fidan’ı anacak.
6 Mayıs 1972 yılında idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, 6 Mayıs Pazar günü, saat 14.00'te Necdet Tekin Kültür Merkezi'nde düzenlenecek olan etkinlikle anılacak.
Etkinlikte, 68 kuşağını ve Denizleri idama götüren süreci, o dönemin olaylarıyla birlikte anlatan bir belgesel gösterilecek.
Belgeselin ardından, Üç Fidan'ın 'son mektupları'nın okunması, şiirler ve müzik dinletisiyle etkinlik devam edecek.
Lüleburgaz Gençlik Platformu, tüm Lüleburgaz halkını ve gençleri, etkinliğe katılmaya çağırdı.

 

DİDİM: Anma Etkinliğine tüm demokratları davet ettiğini belirten Didim Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği ve Cemevi Başkanı Hüseyin İlhan, “Cemevi olarak ülkesi için canını seve seve vere bilecek çok az sayıda insan olduğunu biliyoruz ve bu ülkeyi seven herkesi bu etkinliğimize davet ediyoruz” dedi. 

 

BAYRAKLI: Yamanlardaki Üç Fidan Parkı'nda gerçekleştirilecek etkinliğe herkesi davet eden Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, “ Tüm hemşehrilerimizi anma programına bekliyoruz”  dedi.

 

ÇANAKKALE: Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, belediye sitesinde “Üç Fidanı Anma “ mesajı yayımladı. 

 

BUCA: CHP Buca Gençlik Kolları Başkanı Can İrat  öncülüğünde panel düzenlendi. Panelin Moderarörlüğünü Mete Ertekin yaparken,  konuşmacı olarak Deniz Gezmiş’in kardeşi Hamdi Gezmiş, Oktay Kaynak ve Barış Koçak katıldı.

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Ozan Yücel
Etiketler: Üç, fidan, hemen, her, yerde, anılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');