İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
11 Nisan 2018 - Çarşamba 11:44 Bu haber 3874 kez okundu
 
Ümit Kaftancıoğlu öldürüleli 38 yıl oldu
Ümit Kaftancıoğlu’nun gelini CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “38 yıl önce bugün Ümit Kaftancıoğlu katledildi. Memleketin ümitlerini bir bir yok ettiklerini sananlar unutmasınlar ki umut tükenmedikçe ümitler bitmez. Mücadelesi mücadelemiz.” dedi.
(ÖZEL) Haberi
Ümit Kaftancıoğlu  öldürüleli 38 yıl oldu

Gazeteci Ümit Kaftancıoğlu 11 Nisan 1980'de evinden işe gitmek üzere dışarı çıktığında çapraz ateşle öldürüldü. Kaftancıoğlu yazar ve TRT İstanbul Radyosu prodüktörüydü.

Cinayetin faili olarak bir kişi, “Kaftancıoğlu solcu olduğu için öldürdüğünü” söyleyen Ahmet Mustafa Kıvılcım müebbet hapis cezası aldı, dört yıl yatıp çıktı.

 

ümit kaftancıoğlu ile ilgili görsel sonucu

 

 

VURAN 4 YIL YATTI, AZMETTİREN HİÇ...

Halk kültürü uzmanı, gazeteci- yazar ve TRT yapımcısı Ümit Kaftancıoğlu, 11 Nisan 1980 sabahı İstanbul Radyosu’ndaki işine gitmek için evinden çıktığı sırada ülkücülerin kurduğu pusuda öldürüldü.

Asıl adı Garip Tatar olan Ümit Kaftancıoğlu da tıpkı Hrant Dink cinayetinde olduğu gibi ilk önce tehdit edilip ardından hedef gösterildi.

Tehdit edildiği devletin emniyet birimleri tarafından bilinmesine rağmen hiç bir önlem alınmadı. Cinayetten sorumlu tutulan Ahmet Mustafa Kıvılcım, ancak 12 Eylül sonrasında İstanbul'da yapılan tutuklamalar sırasında gözaltına alındı.

Ülkücü kimliğiyle bilinen Ahmet Mustafa Kıvılcım, “Onu solcu olduğu için öldürdüm” diye ifade verdikten sonra aldığı ömür boyu hapis cezası Askeri Yargıtay tarafından bozuldu, ardından 4 yıl tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldı.

İfadelerinde ‘ölüm emrini veren’ olarak gösterdiği İstanbul Ülkücü Gençlik Derneği Başkanı Hasan Küçük, adalet önüne hiç çıkarılmadı. Silahlı saldırıya katıldığı belirlenen diğer iki saldırgan ise dönemin mahkemelerinde delil yetersizliğinden salıverildi.

 

KAFTANCIOĞLU KİMDİR ?

 

Başlangıçta adı Garip Tatar olan Ümit Kaftancıoğlu 1935 yılında Ardahan'ın Hanak ilçesinin Koyunpınarı (Saskara) köyünde yedi çocuklu yoksul bir ailenin beşinci çocuğu olarak dünyaya gelir. İlkokulu bitirdikten sonra zorluklarla kaydolduğu Cılavuz Köy Enstitüsü'nü başarıyla bitirir ve Derik ilçesine öğretmen olarak atanır. Mardin'de kaldığı üç yılda ağalık düzenini ve halkın sefaletini daha yakından görür. 1961 yılında Balıkesir Necatibey Eğitim Enstitüsü'nün Edebiyat bölümünü bitirerek Rize'nin Pazar ilçesi ortaokulunda Türkçe öğretmenliğine başlar. Kısa süre sonra yedek subay olarak askere gider. Askerlik dönüşü TRT'nin açtığı sınavı kazanarak Köy Yayınları bölümünde göreve başlar. TRT İstanbul Radyosu'nda "Av Bizim Avlak Bizim" ve "Dilden Dile" gibi programlarla halk kültürünü ve halkın sıkıntılarını mikrofona taşır.

Anadolu'yu gezerek derlemelerle halkın sözlü edebiyatını ve halk türkülerini yazıya döker. Derlemeleri arasında "Evreşe yolları dar" ve "Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar" türküleri de yer almaktadır.

Ümit Kaftancıoğlu radyo programcılığının yanı sıra çeşitli gazete ve dergilerde politik ve sanatsal yazılar da yazmıştır.

TRT’nin Köy Yayınları bölümündeki görevini 7 yıl başarıyla yürütürken, 12 Mart darbesinden sonra bu görevden alınarak Kültür Yayınları bölümünde görevlendirilir.

ÖDÜLLERİ

Radyo programcılığı yanında edebiyat dünyasında da adını duyuran Kaftancıoğlu, ‘Dönemeç’ adlı öyküsüyle TRT Büyük Ödülü birinciliği (1970), ‘Hakullah’ röportajıyla Milliyet Gazetesi Karacan Ödülü birinciliği (1972) aldı.

 

KATLEDİLİŞİ
11 Nisan 1980 günü kızı Pınar ile birlikte arabasına yönelen Ümit Kaftancıoğlu, çapraz ateşe tutulur. Sıkılan 16 kurşunla ağır yaralan Ümit Kaftancıoğlu kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeder. Şans eseri kurşunlardan kurtulan kızı Pınar Kaftancıoğlu, daha sonra katillerden birini teşhis eder.  Yukarıda sonucu yazmıştık.

 

ümit kaftancıoğlu ile ilgili görsel sonucu

1965 doğumlu oğlu Dr. Ali Naki Kaftancıoğlu, Dr. Canan Kaftancıoğlu ile evli.

 

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Ozan Yücel
Etiketler: Ümit, Kaftancıoğlu, , öldürüleli, 38, yıl, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');