sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
08 Ağustos 2017 - Salı 21:24 Bu haber 949 kez okundu
 
Umur Arıkan, “Avrupa Standartlarının Üstündeyiz”
Yeni nesil diş hekimliği sloganıyla dikkatleri üstüne çeken Dentakademi Diş Hekimi Umur Arıkan, yurt dışında bir çok noktada açtıkları klinikleri, hastalara sunulan imkanları ve yenilikçi tedavi yöntemlerini gazetemize anlattı.
- Haberi
Umur Arıkan, “Avrupa Standartlarının Üstündeyiz”

Bize kendinizden bahseder misin?

 

Diş hekimiyim. 20 senedir Maltepe’de hizmet veriyorum.  48 yaşındayım ve bunun 20 senesini Maltepe’de ki hemşerilerimizin tedavilerini yaparak geçti. Dentakademi ağız ve diş sağlığı merkezinin kurucu ortağıyım. Maltepe’de iki şubemiz var. Biri poliklinik biri de merkez olmak üzere.

 

Dentakademi’nin kuruluş süreci ve gerçekleşmeyi bekleyen hedefleri nelerdir?

 

Kurgularken hayalimiz ve hedefimiz, İstanbul’un en iyi kliniği olmasını sağlamak, İstanbul’da da başarılı tedavilerin yapılabildiği, uluslararası alanda bir markaya dönüşmüş, Maltepe’nin değerli imajını artıran bir çalışma yapmak, amacımız buydu. Bunun ne kadarını elde ettiniz diye soracak olursanız, ciddi bir kısmını elde etmiş durumdayız. Ben kendi adıma şunu söyleyebilirim ki Dentaakademi açıldığından beri hastalarından aldığı karşılıklar ve memnuniyet oranları değerlendirildiğinde hakikaten olağanüstü sonuçlar almış bir klinik. Biz yapılamayanı yapmak iddiasıyla yola çıktık. Bütün amacımız da buydu aslında. Bu klinik tasarlanırken engellilere hizmet verecek şekilde tasarlanmıştır. Böyle klinik çok azdır. Sadece Türkiye için demiyorum, uluslararası ölçekte de azdır. Hastanın tekerlekli sandalye ile girişinden tutun da, asansörlerin genişliğine, her bir kattaki engelli tuvaletlerine , ameliyathanemizdeki engellilerin tedavisinin yapılabileceği selasyon ünitemize kadar, bir başarı hikayesiyiz. Biraz önce konuşma engelli bir hanımefendiyi yukarıya selasyonla çıkarttım. Şu anda ameliyathanemizde engelli bir kızımız uyutulacak, uzman hekimler devreye girecek, o uyurken bütün tedavileri bitirilecek, sonra uyandığında hastayı buradan güle oynaya göndereceğiz. Bu bir hasta için inanılmaz bir konfordur. Hele ki tedavi sırasında çok zorlanıyorsa kişiler ciddi anlamda sonuç alır.

 

Türkiye’deki diş hekimliği hakkında ne düşünüyorsunuz, verilen hizmet yeterli mi?

 

Türkiye’de diş hekimliğinin daha kurumsallaştığı ve uzmanlaştığı bir süreç yaşıyoruz. Ben tamamı uzmanlardan oluşan bir hastaneyi kurmuş olmaktan gurur duyuyorum. Kliniğimizde asistanlar ve çalışanlar olmak üzere tamamı eğitimlidir. Konusuna hakimdir. Özellikle de hekim kadrosu çok önemlidir. Şimdiki diş hekimliğinde birisi diş çekecekse bu çene cerrahı olur, eğer dişinize birisi kanal tedavisi yapacaksa bu endodontist oluyor, birisi diş etinize müdahale edecekse ise periyodontolog oluyor, birisi size protez yapacaksa bu protez uzmanı oluyor, birisi size implant çakacaksa bu çene cerrahı oluyor. Tüm bunlar aynı binanın içerisinde en son teknoloji görüntüleme teknolojileri dahil olmak üzere tomografi ve panoramik röntgenin de aynı binanın içinde olması ve ameliyat gibi birçok imkanın da bu binanın içerisinde olabilmesi hastanın başka bir yere gitmesine gerek kalmadan tek bir yerde işini halletmesi otomatik olarak başarıyı getiriyor çünkü bir işi uzmanı yaptığında çok daha başarılı oluyor. Türkiye’de bu konuda tek örneğiz, implantta en az kayıp oranı olan kliniğiz. Biz Avrupa standartlarının çok ötesindeyiz.  3. Şubemizi Oslo’da açtık ki Norveç diş konusunda dünyanın en hassasiyet gösteren ülkelerinden birisi. Bu klinik kendisini öyle bir kalite standardına getirdi ki Norveç’in uyguladığı diş tedavisinin aynısını yapacak düzeydedir. Çünkü bu hastayı sermaye olarak görmememizden kaynaklanıyor. Bizim için hasta kapıdan içeri girdiği andan itibaren kıymetlidir. Hastanın bütün sorunlarının çözümü gereklidir. Hastanın muayenelerini yapıyoruz, uygulanması gereken tedavileri belirliyoruz, en doğru uzmanlık alanlarına bizzat yönlendirme yapıyoruz.

 

Hastalarınızın ödeme kolaylığını sağlamak için yaptığınız çalışmalar var mı?

 

En son Dentakademi Finans diye bir yapı oluşturduk. İlk kez bizde uygulanan sistemdir. Hasta bankadan para çekmek durumunda kalabiliyor, bu durumda da bankaya ciddi miktarda faiz ödemek zorunda. Biz onun yerine bunu hallediyoruz. Hasta bize başvurduğunda eğer kredi çekebilmesinde bir sorun yoksa vade farkı veya faiz ödemeksizin sıfır faizli bir uygulamayla on iki ay ila yirmi dört ay arasında hastanın taksitli borç ödemesini gerçekleştiriyoruz. Yeni nesil diş hekimliğinde artık hastaların beklentisi artıyor. Bizim de tedaviden beklentilerimiz arttı. Ön dişleri eskiden sadece basit dolgularla yaptırabilirken şimdi birtakım uygulamalarla mükemmel sonuçlar elde ediyoruz. Dolgunun bile uzmanı vardır bizde. Bizimle beraber çalışan Hakan hoca, restoratif tedavi uzmanıdır. Sadece dolgu, estetik, gülüş tasarımı ve estetik görüntüyle ilgili dört yıl boyunca bunun uzmanlığını yapar ve artık bunun uzmanı olur. Mesela o adam size tedavi uygulasa ne dolgunuz düşer ne de ağrı yapar. Bunun için bir miktar fark ödersiniz, bu çok normaldir. Ama aldığınız hizmeti gördüğünüzde buna değdiğini mutlaka fark edeceksiniz. Diş, üzerinde kumar oynanacak bir şey değildir. Kendinizi tanıtır mısınız diye soruya başladınız, kendimle ilgili pek çok ekstra şey söyleyebilirim, zaten ismimi internette tarattıklarında bir sürü sonuç çıkacaktır, hepsinden de öte benim için en kıymetlisi iyi bir hekim olmaktır. Kendimi iyi bir diş hekimi olmaya adamış ve bunun için uğraşan biri olarak görüyorum.

 

Diş hekimi korkusuna sahip insanlar için ne yapıyorsunuz?

 

Kişiler diş hekiminden korkar çünkü herkes bilmediği şeyden korkar. Zamanında yaşanmış kötü deneyimler, kulaktan dolma bilgiler korkunun en büyük nedenidir. Bahsettiğim gibi uzmanlık o kadar önemlidir ki. Mesela implant konusunda çok deneyimli bir çene cerrahi implantınızı çakarsa ne yüzünüzde bir şişme olur ne de ağrınız olur, ama onu ucuz yapan bir yer arar da neresi ucuzsa oraya yaptırayım derseniz, başınıza gelmeyen şey kalmaz. Hastanın korkusunu gidermenin en iyi yolu hastaları bilgilendirmekten geçiyor. Biz bunu bildiğimiz için hastalarımıza tüm rahatsızlığı, sıkıntıyı anlatırız. Hasta kendisine tedavi uygulayacak hekimle tanışır. Kimi zaman uzman konsürtasyon yapıldığını görür. Birçok uzman etrafında toplanarak bakar, bir karar verilir. Hasta bilir ki hastalığıma konunun uzmanları baktı ve yapılabilecek en doğru tespiti yaptı, netleştirdi ve bitirdi. Hasta korkabilir bu çok normaldir ama hastanın korkusunu gidermenin tek bir yolu vardır: O da güven vermektir. Bu kapının içinden kim girerse girsin o güven duygusunu yaşar. Doğru adreste olduğunuzun farkında olursunuz. İsmimizi Dentakademi olarak seçtiğimizde tek bir amacımız vardı. Tüm alanında uzman kişilerin bir arada çalıştığı bir klinik haline getirmek. Burada akşama kadar vaka tartışıyoruz. Formasyonu olan uzmanlar, hep en doğruyu bulmak için çaba sarf ediyorlar. Dolayısıyla buradan başarısız hasta çıkmıyor. Bu sadece Maltepe adına değil bütün İstanbul adına önemli bir kazanımdır. Ama net bir şey söyleyeyim, biz İstanbul’un değil aynı zamanda da Türkiye’nin İlk A tipi ağız ve diş sağlığı merkeziyiz. A tipi ruhsatı ilk biz aldık. A tipi ruhsatlı bir yer demek, bir hastanın tedavi görebileceği en saf, hijyenik, temiz ve steril ortam demektir. Burası çok başarılı bir klinik. O yüzden hastaya bunarlı tüm ayrıntılarıyla anlatırsanız korkularının da birçoğunu yenersiniz. Ama hasta tüm bunlara rağmen çok korkabilir. Az önce bahsettiğim engelli bayan tedaviyi yarıda bıraktı korkudan. Ne yaparsanız yapın korkusunu silemiyorsunuz. Fakat uzman doktorlarımız şu anda ameliyatta, onu gazla uyuttular ve kanal tedavisini yapıyorlar. Korkuyorsanız her türlü çözüm var. Özellikle çocuk bölümü mutlaka çok önemli . Türkiye’nin en iddialı çocuk kliniğine sahibiz. Biz haftada üç-dört kere korkan çocukları sedasyonla uyutup, bütün dolgularını bitirdikten sonra uyandırıp gönderiyoruz. Bu korkunç bir konfordur. Hastanın çok memnun olduğu bir durumdur.

 

Diş beyazlatmanın genel olarak diş minesine zararlı olduğu söylemleri çok fazla. Bu doğru mu, bir insan diş beyazlatmak istiyorsa bunu ne kadar sürede yapmalı?

 

Diş beyazlatması demek dişe çamur kıvamında bir şey sürüp fırçayla mineyi kazımak değildir, bu bir felakettir. Mineyi fena hale getirir. Diş beyazlatma lazer desteği ile bir materyali dişin üzerine sürerek özel bir aparatla hastanın kımıldamadan durduğu yaklaşık 20 dakika ya da yarım saatlik süreci temsil eden uygulamadır. Dişin doğal rengi değişir. Bu şekilde beyazlatmanın dişe hiçbir zararı yoktur, bu doğru bir yöntemdir. Zararı olan konu o bahsettiğimiz şekilde yapılandır. Özellikle belirtmek gerekirse bilir kişi tarafından yapılmalıdır. Bizim dolgu uzmanımızın tez konusudur, sadece diş beyazlatma ile ilgili 2000’den fazla beyazlatma yapmıştır. Eğer böyle deneyimli biri dişi beyazlatırsa pişman olmazsınız. Hastanın kaçtığı şey en ucuza mal olacak şekilde beyazlatmaktır. Cebine kalan bir miktar paradan dolayı bu tercihte bulunuyor.Yapılan yanlış uygulamadan dolayı daha fazla bedel ödüyor oysa ki. Beyazlatmada kullanılan malzemenin ise kesinlikle ucuz olmaması gerekiyor. Dişi mahvedersiniz. Eğer çok uyguna diş beyazlatılıyorsa bu felakettir. Diş beyazlatmanın bir zararı yoktur. Eğer hasta sigara veya kahveyi çok tüketiyorsa, renkli boyalı maddeyi çok tüketiyorsa sarılık geri döner. Sigara içen kişiye genelde yapmayız çünkü maksimum 6 ay içerisinde dişler tekrar sararacaktır. Hasta sigara kullanmıyorsa ya da sigarayı bırakmaya karar verdiyse ve fırçalama alışkanlığı varsa hastanın beyaz dişlere sahip olması en az 2 yıl sürer. Bunda da bir zarar yoktur.

 

Son olarak yurt dışındaki şubenizin açılış süreci nasıl oldu, bahseder misiniz?

 

Yurt dışından sürekli hasta gelir. Hastaların tamamının bize söylediği ortak bir şey var: “Biz ne kendi ülkemizde ne de bu ülkede bu kadar kaliteli hizmet veren bir başka akademi görmedik. Bizim ülkemizde biz perişan durumdayız. Lütfen buraya da yatırım yapın. Bizim ülkemizdekileri siz tedavi edin.” Yurtdışında birçok ülkeyi gezmiş adam olarak söylüyorum ki hekimleri bizim hekimlerin binde biri bile değil. Türk hekimleri o kadar iyi ki, o kadar hakim ki meselesine. Şu an iddia ederek söylüyorum, Avrupa’daki en iyi sağlık hizmeti Türkiye’de veriliyor. Her yerde değil özel kurumlarda veriliyor. Biz Norveç’te bunu açarken Norveç Hükümeti de birtakım araştırmalar yaptı ve ben Norveç’te bu klinik kadar iyi bir klinik görmedim. Bizim uzmanlarımız o kadar çok hasta tedavi ediyor ki. Bu klinik şu an Türkiye’de en çok implant çakılan kliniklerden birisi haline geldi. Bu kadar çok implant çakılan bir klinikte implantı çakan hekimin deneyimi çok yukarı çıkıyor. Bir işi ne kadar çok yaparsanız o kadar çok gelişirsiniz. Bizim bir ayda cerrahımızın çaktığı implantı Avrupa’da bir cerrah bir yılda çakmıyor. O yüzden bizim uzmanlarımız kabiliyet ve meziyetleri çok iyi. Baktık ki böyle bir boşluk var, Türkiye yurt dışında kaliteli bir hizmet verebilir, yurt dışından buraya da hasta getirebilir. Buna da biz sağlık turizmi diyoruz. Devletimizin de desteği ve teşviği var. Bizi destekleyen devletin de hayallerinden birisinin bu olduğunu biliyorum. Sağlık, ihraç etmek, sağlık turizmi yapmak, bu ülkenin tanıtımına katkıda bulunur. Hem de döviz geliri sağlar. Tüm bu sebepleri bir araya koyduğumuzda Türkiye’nin yurt dışına açılımı gelişiyor zaten. Biz yurt dışı şubemizi tüm bunları düşünerek açtık. Arkası gelecek. Bahsettiğimiz küçük dükkanlar değil bildiğiniz klinikler. Avrupa’da en yaygın klinik olma ihtimalimiz çok yüksek.

 

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

 

Dentakademi’ye uğramadan dişinizi yaptırmak için son kararınızı vermeyin. Çünkü mutlaka bir kez de olsa bizim bakmamızda yarar var.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Umur, Arıkan,, “Avrupa, Standartlarının, Üstündeyiz”,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //