İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
02 Mart 2018 - Cuma 19:01 Bu haber 1407 kez okundu
 
Yaralı hayvanı tedavi ettiren, parasını ödeyecek
Kadıköy Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu, yılbaşında yürürlüğe giren Veteriner Hekim Kılavuzu hakkında imza kampanyası başlattı. Grup kılavuzda yer alan hükümlerin sakıncalarını anlatarak, imza topluyor.
Yaşam-Çevre-Sağlık Haberi
Yaralı hayvanı tedavi ettiren, parasını ödeyecek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yayınlanan ve 1.1.2018 itibariyle yürürlüğe girmiş olan *VETERİNER HEKİM E-REÇETE TALİMATI ve UYGULAMA KILAVUZU* hakkında Kadıköy Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu'nun görüşleri özetle şöyle: 

 

Veteriner hekim reçetelerinin elektronik ortamda düzenlenmesi, her hayvanın, onu getiren kişinin TC kimlik numarası üzerine kaydedilmesi üzerinden tanımlanmıştır. Her kayıtta liste fiyatı üzerinden muayene ücreti ödemesi yapma ve belgelendirme zorunluluğunun getirilmiştir.  Reçete yazılmasını takiben, onay ve ilaç temini süreci, kliniklerde ilaç bulundurulmasının yasaklanıyor oluşu, açık-nöbetçi ve hayvan ilaçları satmak üzere sözleşme yapmış eczanelerin bulunarak ilaçları temin etme üzerinden bir işleyiş planlandığı anlaşılmaktadır.

 

Bu uygulamanın, öncelikle ve özellikle sahipsiz hayvanların klinik tedavilerine ağır zarar vereceği görülmektedir:

 

• Getirilen sistem ile sokak hayvanlarının klinik tedavilerinin maddi ve ilaç temini sorunları çözülemez noktalara taşınacaktır.

• Her kayıtta liste fiyatı üzerinden muayene ücreti ödeme ve belgelendirme zorunluluğu sokak hayvanlarına yapılan indirim ve birden fazla sokak hayvanına yapılan özel fiyatlamaları engellenecektir. 

Her reçete için ayrı ödeme talep edileceğinden, evcil hayvan sahipleri ya da gönüllülerin üzerine büyük bir yük getirilmiş olacaktır.

• Kliniklerde ilaç bulundurulmasının yasaklanması ile muayene sırasında hayvana medikal uygulama yapılması mümkün olmayacaktır. 

• Sistemin, hayvanı getiren kişinin sisteme kaydedilmesi sonrasında, bu kişinin kendisi için kullandığı ilaçların da görülebiliyor oluşu Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na aykırıdır.

• İlacın, hayvanı getiren kişinin TC kimlik numarasına yazılması, aynı ilacı hayvan sahibi tarafından da kullanılıyor olması durumunda, reçetelendirilemeyecek ve hayvan ilacı alamayacaktır. 

• Kullanılması gereken ilaç farklı bir türe göre (örneğin büyükbaş) ruhsatlandırılmış ise, e-recete sistemi ilacı bugüne kadar uygulandığı şekilde evcil hayvanlara reçetelendirilmesine izin vermeyecektir. 

*Veteriner hekimlere yönelik e-reçete uygulamasında ev ve sokak hayvanları ile bunlar üzerine çalışmakta olan hekim ve klinikleri kapsamayacak şekilde acil bir düzenlemenin getirilmesini bilgilerinize sunarız.*

Change. org'da 1mza vermek isteyenler için: 

https://www.change.org/p/ev-ve-sokak-hayvanlarC4B1-e-reC3A7ete-kapsamC4B1-dC4B1C59FC4B1nda-tutulmalC4B1?recruiter=458745842&utm_source=share_petition&utm_medium=facebook&utm_campaign=autopublish&utm_term=psf_combo_share_more

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Ozan Yücel
Etiketler: Yaralı, hayvanı, tedavi, ettiren,, parasını, ödeyecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');