İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
05 Ocak 2018 - Cuma 16:42 Bu haber 2385 kez okundu
 
Yemekhane İşçileri: Biz de kadro istiyoruz
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi yemekhanelerinde çalışan işçiler, kadro dışı bırakılmalarını yaptıkları eylemle protesto etti.
- Haberi
Yemekhane İşçileri: Biz de kadro istiyoruz

Cerrahpaşa ve Çapa hastanelerinde taşeron olarak çalışan çok sayıda işçi, kadro haklarının gasp edilmesine tepki gösterdi.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde bir araya gelen yemekhane işçileri, 'ayrımsız herkese kadro' taleplerine dikkat çekmek için basın açıklaması yaptı. Dev Turizm-İş Sendikası adına konuşan Coşkun Çoban, "Çalıştığımız yemekhanelerde güvenceden yoksun, işçi sağlığı, iş güvenliği önlemlerinden mahrum bir şekilde bin bir zorlukla çalışıp alın teri döküyoruz. Hastanenin hastasından, doktoruna tüm personelinin karnını biz doyuruyoruz ancak yine de yaptığımız iş asıl işten sayılmıyor. Bu sebeple kadro dışı bırakılarak da bir kez daha ayrımcılık görüyoruz" dedi.

YAPILAN EMEK DÜŞMANLIĞIDIR
Açıklamada, "Kadroya geçmek için başvuru koşullarına baktığımızda 'personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı sözleşmeleri' kapsamında çalışıyor olmak gerektiği savunulmuştur. Burada eşitsiz yapılan, usulsüz ihalelerin ceremesi bizlere yükleniyor. İşçinin ihalede kaba tabirle yiyecek gibi, kap kacak gibi gösterilmesi baştan aşağı insan emeğinin değersizleştirilmesidir. Haksızlıktır. Vicdansızlıktır. Bunun sonucu olarak kadroya başvuramamak da tekrar ifade ediyoruz: ayrımcılıktır, emek düşmanlığıdır" diye belirten Çoban, "Bugün kadro hakkımızı gasp etmek isteyenlere, bize layık bulmayanlara sesleniyoruz: Bizler kadro hakkımızı savunmaktan vazgeçmeyeceğiz. Bizler emeğimizi, ekmeğimizi, onurumuzla korumasını biliriz. Ekmek kavgasının yalnız verilmediğini bilen yemekhane işçileri olarak koşulsuz, ayrımsız kadronun hepimizin hakkı olduğunu ve alana kadar savunmaya devam edeceğimizi bir kez daha buradan ilan ediyoruz" diye konuştu.

Kaynak: ETHA

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yemekhane, İşçileri:, Biz, de, kadro, istiyoruz,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');