İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
21 Mart 2018 - Çarşamba 09:44 Bu haber 1611 kez okundu
 
Yeni Gün Kutlamaları Başladı
Binlerce yıldır yakın asyada kutlanan Nevruz Bayramı, BM kültür mirasına alındığı dönemde Türkiye’de de yasallaştı. Ama sivil kutlamalar izinsiz yapılamıyor.
Yaşam-Çevre-Sağlık Haberi
Yeni Gün Kutlamaları Başladı

Nevruzun  (yenigün)  kökeni ? 

Yazılı olarak ilk kez 2. yüzyılda Pers kaynaklarında adı geçen Nevruz, İran ve Bahai takvimlerine göre yılın ilk gününü temsil eder. Bazı topluluklar bu bayramı 21 Mart'ta kutlarken, diğerleri Kuzey yarım kürede ilkbaharın başlamasını temsilen, 22 veya 23 Mart'ta kutlarlar. Aynı zamanda, Zerdüştlük, hem de Bahailer için de kutsal bir gündür ve tatil olarak kutlanır. Kürtlerde, Nevruz bayramının Kürt ve İran mitolojisindeki Demirci Kawa Efsanesi'ne dayanır. Anadolu ve Orta Asya Türk halklarında da Göktürklerin Ergenekon'dan çıkışı anlamıyla ve baharın gelişi olarak kutlanır. Alevilerde, Hz. Ali'nin doğum günü kabul edilen 21 Martta  gece ile gün eşitleniyor.

 

 2010'da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 3000 yıldan beri kutlanmakta olan Pers kökenli bu şenliği, Dünya Nevruz Bayramı ilan etmiştir.

 

Türkiye’de durum

 

 

Türkiye’de her yıl olaylara yol açan yasaklara, yeni binyılda son verilmiş ve nevruz adıyla bir Türk bayramı olduğu keşfedilmiş ve mülki erkan tarafından kutlanmaya başlanmışsa da, sivil kutlamalara hala kuşkuyla yaklaşılmaktadır.

 

EMEP’in  Newroz Mesajı

 

Emek Partisi  (EMEP)  genel merkezi yayınladığı “Newroz” mesajında Ortadoğu halklarının günümüzde, bu günü emperyalizm ve gericiliğin işgal tehdidi altında karşıladığı anlatılırken, ABD ve Rusya’nın yanında siyasi iktidar da eleştirildi.

 

“Ortadoğu halkları tarafından binlerce yıldır baharı müjdeleyen, barış ve özgürlük bayramı olarak kutlanan Newroz, bugün bu kuşatmaya karşı halkların mücadeleyi yeniden yükseltme günüdür.” tespiti yapılan açıklamada, Türk-Kürt ve Arap halklarına dayanışma çağrısı yapan EMEP, bayramlarını kutladı.

 

Diyarbakır'da onbinler alanda

 

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve kalabalık

HDP, DBP ve DTK'nın düzenlediği mitingte, Diyarbakır Newroz Alanı doldu. Protokolde bu partilerin dışında EMEP, ESP,  KESK; İHD ve SYKP gibi bir çok örgütün üst düzey yöneticileri yerlerini aldı. Öte yandan Diyarbakır'da HDP PM Üyesi Mehmet Hüsamettin Yürek'in sabah saatlerinde gözaltına alındığı öğrenildi.

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Ozan Yücel
Etiketler: Yeni, Gün, Kutlamaları, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');