İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
09 Aralık 2017 - Cumartesi 16:42 Bu haber 1252 kez okundu
 
Yerel Yönetimlerde Sol Düşünce Paneli
Ev sahipliğini yaptığı panele konuşmacı olarak katılan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, belediyesinde kadrosuz işçi çalıştırmamakla tanınıyor.
- Haberi
Yerel Yönetimlerde Sol Düşünce Paneli

 İzmir Menemen’de gerçekleşen ‘Yerel Yönetimlerde Sol Düşünce’ panelinde, nasıl bir belediyecilik anlayışının olması gerektiği konuşuldu. Konuşmalarda, sol düşüncede olan bir belediye başkanının her görüşe eşit mesafede ve özgürlük, eşitlik ile adaletten yana olması gerektiği vurgulandı. 

Menemen Belediyesi ile Avrupa Alevi Düşünce Derneği işbirliğinde düzenlenen “Yerel Yönetimlerde Sol Düşünce” konulu panel, Menemen Belediye Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Moderatörlüğünü CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın’ın yürüttüğü panelde; Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Dersim Hozat Belediye Başkanı Celaleddin Polat, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Muhittin Yıldız, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan ve CHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Sayın konuşmacı olarak yer aldı.

CHP İzmir İl Başkanı Asuman Ali Güven, Belediye Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Örgütleri Başkanları, Muhtarlar ve vatandaşların yoğun katılımıyla gerçekleşen “Yerel Yönetimlerde Sol Düşünce” konulu panelin 4.’sünü Menemen’de gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını yapan Avrupa Alevi Düşünce Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Abbasoğlu, “Dernek olarak bu tür çalışmalara öncelik veriyoruz. Çünkü diyoruz ki ‘Bu ülkede sol iktidar olursa herkes bundan yararlanacak. İktidarın yolu da yerelden geçiyor. İyi bir yerel yöneticisi olan partinin iktidar olma şansı daha fazla. Örneklerini görüyoruz. Bu nedenle bizim için değerli bir çalışma, sizlerle birlikte olmaktan mutluyuz” dedi.

“BELEDİYE BAŞKANI, EŞİTLİKÇİ, ADALETLİ OLMALI”

Ev sahipliğini yaptığı panele konuşmacı olarak katılan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, sol düşünceye sahip Belediye Başkanlarının toplumun her kesimine eşit mesafede olması gerektiğini ifade ederek; “Menemen gibi sağ düşüncenin kalesi olan bir yerde 4 dönemdir sol düşünceyi yaşatabiliyorsak, bir sebebi vardır diye düşünüyorum. Sol düşünce demek, her düşünceye sahip çıkmak demektir. Biz de Menemen’de sol düşünceye hakim arkadaşlarımızla birlikte, seçildiğimiz günün ertesinde 6 oklu rozetimizi çıkarıyor, ‘Biz artık her kesimin Belediye Başkanıyız’ diyoruz. Sol düşünce demek, Alevi-Sünni, Türk-Kürt, Doğu-Batı, Laz-Çerkez hiçbir zaman ayırım yapmayan bir düşünce tarzı demektir. Yerel yönetimlerde sol düşünceye hizmet eden Belediye Başkanı arkadaşlarımız; eşitlikçi, adaletli, hakka ve hukuka inanan insanlar gurubu olmalı. Bu eşitlikçi, adaletli anlayışını her kesime yansıtabilmelidir” dedi.

“SOL DÜŞÜNCEYE SAHİPSENİZ RİSK ALMALISINIZ”

Sol düşünceyi bir yaşam biçimi olarak gördüğünü ifade eden Başkan Tahir Şahin, risk alarak CHP içerisinde verdiği mücadele sonucunda partisinden ihraç edildiği ve 2 buçuk yıl partisiz kaldığını hatırlattı. Şahin, “Mücadele ruhu yüksek insanlardan oluşan bir ideolojik kavramdır sol düşünce. Mevcut iktidara teslim olursanız, ben solcuyum diyemezsiniz. Sol düşünceye sahip insanlar, toplum menfaatlerine hizmet edebilmek adına risk almalıdır. Zaten risk alma anlayışınız yoksa, o zaman mevcut iktidara karşı gelme anlayışınız gelişmiyor demektir” ifadelerini kullandı.

“BELEDİYE HİZMETLERİNİ KALİTELİ VE UCUZA GÖTÜRMELİ”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan ise yerel yöneticilerin sokakta olması ve hemşerilerine dokunması gerektiğini ifade etti. “Sol Belediyecilik anlayışı, belediye hizmetlerini halka kaliteli ve ucuza götürmelidir” diyen Kaplan, toplu taşıma aracının zararına bakmaksızın, 1 kişi için de olsa 24 saat ulaşım sağlanması gerektiğini vurguladı.

“SOL BELEDİYE BAŞKANI HALKTAN KOPUK OLMAZ”

Dersim Hozat Belediye Başkanı Celaleddin Polat, “Sol söylemlerde değil, pratikte olmalı. Sol, Belediye’de söylemlerle iş başına gelip, kendi emekçisini sürgün eden belediye başkanlarıyla olmaz. Sol Belediye Başkanı, birlikte yola çıktığı yoldaşını yarı yolda bırakmaz. Sol belediye başkanı halktan kopuk olmaz. Sol Belediye Başkanı, halkla ve personeliyle birlikte Belediyeyi yöneten demektir” ifadelerini kullandı.

“DEVLET DİLLERDEN, DİNLERDEN VE İNANÇLARDAN ELİNİ ÇEKMELİ”

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Muhittin Yıldız da şöyle konuştu:

“Aleviler olarak bizlerin istediği, bu memlekette yaşayan ve dilinden, dininden, ırkından, mezhebinden, düşüncesinden dolayı, geçmişte var olan kimliklerinde bugün de aynı şekilde bu kimliklerin, inançların anayasada resmi bir mutabakat altına alınmasıdır. Memlekette bütün inançların, dillerin aynı şekilde eşit mesafede gözükmesi ve bir barış anayasası olması bizim dileğimizdir. Her inanç, dil ve din özgürlüğünü korumalıdır. Devlet dillerden, dinlerden, inançlardan elini çekmelidir. Devlet sadece denetim mekanizması olmalıdır.”

Soru cevap şeklinde devam eden panelin sonunda, etkinliğe ev sahipliği yapan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, panelin moderatörü ve konuşmacıları ile Avrupa Alevi Düşünce Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Abbasoğlu’na günün anısına Menemen’e özgü toprak testi hediye etti.

kaynak. pirha

Kaynak: (D) - Diğer Editör: Oktay Kartal
Etiketler: Yerel, Yönetimlerde, Sol, Düşünce, Paneli,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');