İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
06 Ocak 2018 - Cumartesi 17:48 Bu haber 1050 kez okundu
 
Yine Cemevinin Elektriğini Kestiler
Danıştay’ın 'elektrik gideri Diyanet bütçesinden karşılanacak' kararına rağmen, İstanbul Ataşehir İçerenköy'de bulunan PSAKD ve Cemevi Kadıköy Şubesi'nin elektriği yetkililerce 'borcunuz var' denilerek kesildi.
Yaşam-Çevre-Sağlık Haberi
Yine Cemevinin Elektriğini Kestiler

İstanbul Ataşehir İçerenköy'de bulunan PSAKD ve Cemevi Kadıköy Şubesi'nin  elektriği yetkililerce 'borcunuz var' denilerek kesildi. İnanç merkezlerinin elektrik, su gibi giderlerinin Diyanet İşleri Bakanlığınca karşılanması gerektiğini ve PSAKD'ın AİHM kararlarınca inanç merkezi olduğunu söyleyen dernek ve cemevi yöneticilerine ise herhangi bir açıklama yapılmadı.

Yaşanan bu olaya dair PSAKD Kadıköy Şubesi bir açıklama yayınladı. Açıklamada Alevilerin, AKP iktidarının uyguladığı baskı ortamına boyun eğmeyeceği vurgulandı.

İleri Haber sitesine göre açıklamanın tam metni şu şekilde:

"Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Cemevi Kadıköy Şubesi'nin elektriği hukuksuz bir biçimde hiç bir mazeret göstermeksizin kesilmiştir. Buna itiraz eden dernek yetkililerine ise 'biz işçiyiz, yetkili değiliz' denilerek bir açıklama yapılmamıştır.

Geçtiğimiz yıllarda PSAKD'ın inanç merkezi olduğuna dair AİHM kararlarına göre haklı olmamıza rağmen AKP zihniyeti Alevilere ‘size istediğimi yaparım’ mesajı vermektedir ve Aleviler üzerinde psikolojik baskı kurmaya çalışmaktadır.

Bizler bu baskı ortamına itiraz ediyor kabul etmeyeceğimizi beyan ediyoruz. Herkesi yapılan bu hukuksuzluktan vazgeçilmesine ve AİHM kararlarına uyulmasına davet ediyoruz. Aleviler sizin gerici, mezhepçi, ırkçı politikalarınıza boyun eğmeyecek!"

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Cemevi Kadıköy Şubesi Yönetimi Adına Şube Başkanı İsmail AY

16 Ağustos 2017'de de  Esenyurt'taki Erenler Cemevi’nin elektiriklerini kestiler. 3 görevli ve 20 polis memurunun eşlik ettiği uygulamaya Alevi yurttaşlar tepki göstermişti.

 

Kaynak: (D) - Diğer Editör: Ozan Yücel
Etiketler: Yine, Cemevinin, Elektriğini, Kestiler,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');