İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
01 Mayıs 2018 - Salı 11:08 Bu haber 2484 kez okundu
 
Yüz binler Maltepe’ye aktı
1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, emek örgütleri ve dostları tarafından Maltepe’de kitlesel olarak kutlandı. Bireysel ve grup olarak binlerce kişinin katıldığı etkinlik 16.15'te sona erdi.
Ekonomi- Politik Haberi
Yüz binler Maltepe’ye aktı

DİSK, KESK, Türk Tabipleri Birliği (TBB), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) öncülüğünde Maltepe Sahil Etkinlik Alanı'nda düzenlenen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'ne katılmak isteyenler, saat 12.00'de alana doğru yürüyüşe geçti. Grupların alana girişlerinin uzaması üzerine 13.00 olarak açıklanan program 1 saat gecikmeli başladı. 

 

 

Kutlama alanında CHP, HDP, DSP, ÖDP, Emek Partisi ve TKP'nin de aralarında bulunduğu siyasi partiler ile İstanbul Mali Müşavirler Odası, Halkevleri,  Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS)Kadın Meclisleri Grubu, Türkiye Yazarlar Sendikası, Oyuncular Sendikası, Birleşik Haziran Hareketi'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda sivil toplum kuruluşu, sendika, meslek odası temsilcileri ve emeğin destekçisi vatandaşlar yer aldı.

 

 

Dev platformun yanındaki bölümde ise CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Gamze Akkuş İlgezdi, Gürsel Tekin, Gülay Yedekçi ve Ali Şeker ile CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile HDP Milletvekili Rıdvan Turan yer aldı. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz ve Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu da etkinliğe katıldı.

 

 

"Yaşasın 1 Mayıs, yaşasın birlik, yaşasın dayanışma"

 

Miting, 1 Mayıs 1977'de hayatını kaybedenlerin anısına 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı. Ardından DİSK Korosu 1 Mayıs Marşı'nı söyledi. Bazı vatandaşlar ise çalınan şarkılar eşliğinde halaylar çekti. Usta tiyatrocular Genco Erkal ve Rutkay Aziz şiirler okudu. Türk Halk Müziği sanatçıları Erdal Güney, Rewşan Çeliker, Yasemin Göksu ve Merwan Tan sahne aldı. Törende DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve HDP temsilcileri konuşma yaptı.

 

 

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu yaptığı konuşmada, "Emekten, demokrasiden, adaletten, özgürlükten, eşitlikten yana olanlar, bu ülke bizimdir diyenler; bu ülkenin bütün değerlerini güzelliklerini biz üretiyoruz, memleketimize sahip çıkıyoruz diyenler hepimiz hoş geldik, sefa getirdik. Yalnız ve çaresiz değiliz. Yaşasın 1 Mayıs, yaşasın birlik, yaşasın dayanışma" dedi.

 

 

Çerkezoğlu'nun ardından KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, TTB Merkez Komite Başkanı Raşit Tükel konuştu. Başkan Koramaz, "Bugün kapitalist sömürüye karşı işsizlerin, işçilerin, yoksulların mücadele günü. Bugün yepyeni eşit özgür bir dünya yaratmak için mücadele umudumuzu, başka bir hayatın umudunu taşıyanların günü" dedi.

 

 

 

CHP’liler kalabalık bir grupla geldi

 

CHP'liler İstanbul İl Başkanlığı'nın öncülüğünde Kartal Atalar Sahili'nde bir araya geldi. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP İstanbul Milletvekilleri Ali Şeker, Gamze Akkuş İlgezdi, Sezgin Tanrıkulu, eski milletvekilleri, parti meclisi üyeleri, ilçe belediye başkanları, parti meclisi ve gençlik kolları üyelerinin de arasında bulunduğu kalabalık grup, ‘Yaşasın 1 Mayıs pankartı eşliğinde' saat 10.30 sıralarında yürüşüye geçti. Turgut Özal Bulvarı üzerinde yürüyen grup, sık sık ‘Yaşasın 1 Mayıs direnişimiz', 'Ya hep beraber ya hiç birimiz', ‘Direne direne kazanacağız' şeklinde sloganlar attı. 

 

 

Maltepe’deki ortak mitinge katılan örgütler:


DİSK, KESK, TMMOB, TTB,  CHP,HDP, ESP, EMEP, ÖDP, TKP, SYKP, DİP, İDP, UİD-DER, Birleşik Haziran Hareketi, Halkevleri, SODEV, Dev-Lis. Kaldıraç, Halkçı Liseliler, SMK, HDK,DGB, TÜRK-İŞ’e bağlı sendikaların İstanbul Şubeleri, DEV TEKSTİL, TOMİS, Anti- Kapitalist Müslümanlar, Gazetecilere Özgürlük Hareketi, Kadıköy Serüven Kültür, Kadıköy Mor Dayanışma, Kampüs Cadıları, Sinema TV Sendikası, Kızılbayrak, ADAM DER, Devrimci Kültür ve Dostluk Derneği, Partizan, Hava-Sen, Sosyal İş, Maltepe sivil toplum kuruluşları, TÜKODER, Tokat ve Erzincan yerel dernekleri, Çarşı ve diğer taraftar grupları.

 

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Ozan Yücel
Etiketler: Yüz, binler, Maltepe’ye, aktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');