İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Yazı Detayı
01 Mayıs 2018 - Salı 17:53 Bu yazı 645 kez okundu
 
1 Mayıs’tan izlenimler
Çağdaş Yorum
marmaracagdasgazetesi@gmail.com
 
 

Maltepe’de kutlanan 1 Mayıs, işçi sınıfı disiplini içinde gerçekleşmedi.  Tertip Komitesinin  program düzeninden, katılımcıların çöpleri rastgele atması ve flamalarını önce sahneyi kapatacak şekilde tutmaları ve giderken alanda bırakmalarına kadar, düzensizlik egemendi.  Oysa aynı alanda yapılan Adalet mitinginde böyle bir olumsuzluk olmamıştı.

Katılımcı parti ve örgütler kapasitelerini zorlamadan, beklenenden çok az sayılarda gelmişlerdi ve çoğunun derdi, flamalarını, amblem ve sembollerini basının, sahnenin ve kitlenin gözüne sokmaktı. Defalarca kitlenin sahneyi, sahnedekilerin ve basının da kitleyi göremediği  gerekçesiyle, flamalarını indirmeleri istendi. Ama değişen bir şey yoktu.

 

Programatik hatalar

Program gereksiz yere geç başlatılarak,  kitlenin alana girmesi ve alanda  kalması  için teşvik edici bir ivme yakalanamadı.

Arzu Çerkezoğlu hariç, konuşmalar gereksiz yere uzundu. Ve her konuşmacı (özellikle KESK başkanı) metnini bitirmek zorundaymış gibi, alandan kitlesel ayrılmalara karşın okumaya devam etti. Ortak, kısa ve ajitatif bir metin hazırlanabilirdi. Konuşmacılar arasına şarkıcılar serpiştirilebilirdi.

Programda olmadığı halde sunucu, Ferhat Tunç’un da sahne alacağını anons etti ve Diyarbakır mitingindeymiş gibi, şarkı aralarında sadece Kürtçe konuşan Mervan Tan ile program kapanırken, hala bekleyen insanlar hayal kırıklığını ancak gazetecilere ifade edebildiler. Muhatap sahneden ayrılmıştı, zira.

Katılan köy derneklerini gözünden kaçırmayıp anons eden sunucu, KESK’in uzun metni okunurken düzenli bir kortejle sahneye doğru gelen kocaman ADAM- DER pankartını ilk arada ve sonra anons etmedi.

 

Sahne tarafına geçmek isteyen muhabirimiz, sarı basın kartı olmadığı için polis tarafından engellenerek, basın kapısından alınmadı. Tertip komitesinden bir yetkili orada bulunsa böyle bir sorun çıkmazdı. Gerçi ulusal basında bile çok az gazetecinin sahip olduğu sarı basın kartını sormak polisin işi değildir. Maltepe'nin gazetecisi, Maltepe'de gerçekleşen bir etkinliği izleyemeyecekse, yerel basın neden var !

 

 

 

 

 
Etiketler: 1, Mayıs’tan, , izlenimler,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');