İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Yazı Detayı
12 Şubat 2018 - Pazartesi 15:49 Bu yazı 521 kez okundu
 
ARİF SAĞ; TARİH ÖNCESİ DEĞİRMENDEN BU GÜNKÜ DEĞİRMENE SU TAŞIYAN ADAM
Ali Rıza Erdoğan
aliriza12@hotmail.com
 
 

Suyun değirmen taşını döndürdüğü Erzurum da çıkan seslere anlam vermeye çalışan bu adam taa tarih öncesinden gelen fısıltılara kulak kabartmaya başlamış ve bu günkü değirmenlere su taşımıştır.  Una belenmiş o bereketli ortamlardaki zaman başka zamanlara akacak sırları duyumları beraberinde taşıyordu. Belki henüz her şeyin farkında değildi ama bilinçdışı süreç kendine bir yol bulmuş işliyordu ve o işlenecek materyal sazın tellerinde hayat bulacak ve binlerce insanın bilinci yoluyla anlaşılacak ve vücut bulacaktı.

Orhan Gencebay ile beraber kaldıkları evde çizgi roman okurken aslında çizgisiz bir romanın kahramanı olduğunu henüz bilmiyordu. Eller tellerde dolaşıyordu fakat neyi aradığının belki kendisi bile farkında değildi.  Sazı seçmişti ve sazla aktarıyordu ha aktarıyordu ve bu aktarılanlar toplumun binlerce yıllık belleği idi geçmişi idi, anlayışı idi insanın varoluşuna dair olandı.

İnsan olmaya geldim diye Nimri Dede’nin sözlerini o tellere yapıştırdı ve dağı taşı inletti. Kör sağır kulaklarda bile geçen bu tınılar milyonlarca insanın beyninin bilmem hangi loblarında inledi durdu, anlam bulmaya çalıştı.

İnsan olmaya geldim derken sadece kendisi insan olmadı binlerce insanı da adam etti. Sırça köşklerde yaşayıp bu tınılara alışık olmayan herkes hizaya geçti ve gizli köşelerde asılı duran sazı ellerde görünür hale getirdi.  Duyguları söze dönüştürdü, sazı öze dönüştürdü ve gün geldi ki yüreği köze dönüştürdü.

Hayatında bir yıldız kaymıştı ve yıldızlara bakıp hayret ediyordu. Yıldızlar ona çok uzaktı. İşi oydu aslında uzak diyarlardan belki alemlerden bu diyarlara bu alemlere bir şeyler fısıldıyordu sazla tınılarıyla. O tınılara ulu insanların sözleri karışmıştı, deyişleri işlenmişti ve sahiplerine doğru akıyordu. Herkes niye anlasın ki bunları ve elbette etrafta şeytanlarda dolaşıyordu artık görmezden gelemezlerdi derken yakmaya bile çalıştılar. İşi çoktu ve yanmaya razı olmadı çünkü taşınacak sözler vardı sazın tellerine işlenmesi gereken. Herkes anladı mı herkes bildi mi diye dönüp bakmadı bile, yoluna devam etmesi gerekiyordu ve birde sınav yapacak hali yoktu. Öyle bir çığır açtığının farkına, arkasında binlerce sazın tınısını duyunca  vardı. O değirmenden bu değirmene harkı sağlam kurduğunu anladı.

Bir tane anlamsız sözü kondurmadı sazın tellerine ve o tellerde dolaşan bütün ellere gölge oldu, ayna oldu. Geçmişteki sırları tınılara dönüştürdü, tınılarla sözü birleştirdi ve aktardı bu günkü sahiplerine. Hala anlamayanlar için sahiplerini arayan bu tınılar ve sözler dolaşıp durmaktadır kainatın ortasında.

 

Bizler ve tüm  insanlık için büyük bir değer olan Arif Sağ’a sağlık ve şifalar diliyorum. 

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve iç mekan

 
Etiketler: ARİF, SAĞ;, TARİH, ÖNCESİ, DEĞİRMENDEN, , BU, GÜNKÜ, DEĞİRMENE, SU, TAŞIYAN, ADAM, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');