İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Yazı Detayı
30 Nisan 2018 - Pazartesi 16:53 Bu yazı 385 kez okundu
 
Bu İktidara da "Namert Vergileri"ne de Son
Umut Oran
iletisim@umutsensin.net
 
 

Değerli Yol Arkadaşım,

AKP döneminde halk; insafsız, adaletsiz “dolaylı” vergilerle soyuldu!

2003-2017 döneminde 60 milyar dolarlık özelleştirme gelirini çarçur eden AKP’nin topladığı 3,8 trilyon TL verginin 2,5 trilyonu, KDV, ÖTV vb. adlar altındaki “dolaylı” vergilerle halkın tüketiminden alındı.

Devletin 15 yılda aldığı her 100 liralık verginin 67,2 lirası dolaylı vergi.

Yandaş sermaye gruplarının yüzlerce milyar liralık vergi borçlarını bir kalemde silen AKP, ağır vergilerle halkın belini büktü.

AKP, her alanda olduğu gibi ekonomide de adaletsizlikle, eşitsizlikle zirve yaptırdı.

Gelin; yeni dönemde halkçı bir yönetimi, düzgün işleyen, hakça paylaşıma dayalı bir üretim ekonomisini ve adil bir vergi düzenini birlikte kuralım!

Gelin 24 Haziran’da bu iktidardan kurtulalım; siyaseti ve ekonomiyi düzeltirken bu “namert vergi” düzenine de elbirliğiyle son verelim:

Gıdada, kitapta, akaryakıtta, diğer temel tüketim maddelerindeki fahiş dolaylı vergiler, makul düzeylere çekilsin.

Asgari ücretten vergi alınmasın.

Pırlanta, yat, tekne, gemi gibi lüks ürünler vb. ekonomik durumu iyi küçük azınlığın; Borsa kazancı, faiz geliri gibi rantiye kesiminin hayatındaki kalemler vergiden muaf tutulmasın!

Çiftçinin kullandığı mazota asıl fiyatının iki katı vergi bindirilirken, yat, gemi sahiplerinin kullanımının vergiden muaf olması şeklindeki adaletsizliğe son verelim.

Halk, ağır dolaylı vergi yükü altında ezilirken, iktidar yandaşı sermaye gruplarının şaibeli kazançları üzerinden tahakkuk etmiş vergiler silinmesin.

Devlet vergi alır, karşılığında hizmet verir. Toplanan vergilerin nasıl kullanıldığını denetleyen Sayıştay’ı tekrar işlevsel hale getirelim.

Amaç gider vergisini (harcama ve borçlanma) düşürmek, gelir vergisi kalemini artırmak olmalıdır. Gelir vergisinde adalet mekanizması kurulmalıdır.

Kent rantı adil ve üretime katkı yapacak şekilde olmalıdır.

Toprak, sermaye, emek ve organizasyon kayıt altına alınmalıdır.

Servet Beyanı Kurumu kurularak mutlaka bir denetim mekanizması getirilmelidir.

Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi seçmen sayısı kadar vergi mükellefi hedeflenmelidir. Yani Türkiye’de seçmen sayısı 50 milyon ise vergi mükellefi sayısı da 50 milyon olmalıdır. Bugün vergi mükellefi sayısı sadece 1 milyondur.

Gelin bu soygun düzenine, “altta kalanın canı çıksın” anlayışına bir son verelim!

Gelin; yeni dönemde halkçı bir yönetimi, sağlıklı işleyen, hakça bölüşüm esasına dayalı bir üretim ekonomisini ve adaletli, şeffaf bir vergi düzenini hep birlikte kuralım!

Basın açıklamamın tümüne ulaşmak için lütfen tıklayın.

Sevgi ve saygılarımla,
Umut Oran

 
Etiketler: Bu, İktidara, da, "Namert, Vergileri"ne, de, Son,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');