İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Yazı Detayı
20 Haziran 2017 - Salı 19:33 Bu yazı 934 kez okundu
 
Bugün gündemimiz adalet
Çağdaş Yorum
marmaracagdasgazetesi@gmail.com
 
 

Bugün gündemimiz adalet
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ankara'dan başlattığı yürüyüşün adıdır.
adalet, duvara yazılmış üç kelime değildir.
adalet yoksa yaşam hakkın, mülk hakkın, emek hakkın, onurluca yaşama hakkın yoktur. Anayasanın üç maddeside adalet'in temellerini işaret eder. Bu yürüyüş onurlu bir yol yürüşüdür.
buna en iyi örnek Hz. Ömer'in adalet anlaşıdır.

HZ. ÖMER'İN ADALETİ
Sadece İslam tarihinde değil, dünya tarihinde de Hz. Ömer çapında âdaletiyle temayüz etmiş bir devlet başkanı bulmak kolay değildir. O, insanlık tarihinin adalet tahtının tacidarlarından biridir. Hayatından pek çok örnek verilebilir ama şu çarpıcı sözü yeterlidir adalet anlayışının hangi noktalara ulaştığını göstermek için:

"Devlet malını yetim malı konumuna koydum. İhtiyacı olmayan yetim malına tenezzül etmesin. Muhtaç olansa meşru surette, ihtiyaç ve emeğine uygun olarak yararlansın."

Hicretin 20. yılında devletin geliri artmış, Hz. Ömer de Mekke'nin ileri gelenlerini maaşa bağlamıştı. Ölçüsü, Peygamber Efendimiz'e (sas) yakınlıktı. Kim O'na yakınsa daha yüksek maaşa bağlanacaktı. Oğlu itiraz etti. "Peygamber'in kölesi Zeyd'in oğlu Üsame 4 bin, bense senin oğlunum, 3 bin dirhem alıyorum. Adalet mi bu?" Hz. Ömer mutlak ölçüsünün Efendimiz olduğunu beyan eden şu şoke edici cevabı verdi:

"Ona daha fazla verdim, Çünkü Allah Resulü onu senden, onun babasını da senin babandan daha çok seviyordu."

Gördüğünüz gibi insanın duygu ve düşünce sınırlarını zorlayan bu erişilmez adalet anlayışını bütün hayatına yaymış olan Hz. Ömer'in ağzına yakışırdı "Adalet mülkün temelidir" sözü

 
Etiketler: Bugün, gündemimiz, adalet,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');