marmaracagdas.com
Yazı Detayı
18 Aralık 2017 - Pazartesi 13:00 Bu yazı 426 kez okundu
 
CUMHURİYET ŞEHİDİ KUBİLAY'I ANIYORUZ!
Osman SİREL
 
 
CUMHURİYET ŞEHİDİ KUBİLAY'I ANIYORUZ!
 
 
23 Aralık 1930 Salı günü sabahı, yani bundan tam 87 yıl önce, İzmir Menemen'de henüz 24 yaşında olan Asteğmen ve Cumhuriyet öğretmeni Mustafa Fehmi KUBİLAY, Bekçi Hasan ve Bekçi Şevki ile birlikte şehit edildiler. O gün canına kastedilenler yalnız bu üç vatan evladı değil, henüz 7 yaşında olan genç Türkiye Cumhuriyetimizdi. Bu yedi sene içinde genç Cumhuriyetimiz, 1925'teki Şeyh Said isyanından sonra tanık olduğu en önemli devrim karşıtı ayaklanmalarından ikincisine tanıklık ediyordu.
 
Bu trajik ve unutulmaz olay toplumsal belleğimizde derin ve silinmez izler bıraktı. Bütün devrimlerin başına geldiği gibi, Cumhuriyet devrimlerimizle elde ettiğimiz kazanımların da gerekli ciddiyet ve hassasiyet gösterilmediği takdirde kaybedilebileceğini ve bunun sonucunda geri dönüşlerin mümkün olabileceğini gösterdi.
 
Bu olayın acısını yüreğinde hissedenlerin en başında gelen, Cumhuriyet Devrimlerinin yaratıcısı ve uygulayıcısı Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, 28 Aralık 1930 günü Türk Silahlı Kuvvetleri'ne gönderdiği başsağlığı mesajında, 20. yüzyılın ötesine seslenerek şunları yazıyordu:
 
....BİZZAT CUMHURİYETE KARŞI BİR ÖLDÜRME GİRİŞİMİ...
 
" Menemen'de yakınlarda meydana gelen gericilik girişimi sırasında Yedek Subay Kubilay Beyin görevini yaparken öldürülmüş olmasından dolayı Cumhuriyet ordusuna başsağlığı dilerim. Kubilay Beyin şehit edilmesinde gericilerin gösterdiği vahşilik karşısında Menemen'deki halktan bazılarının alkışla onaylamaları, bütün cumhuriyetçi ve vatanseverler için utanılacak bir olaydır. Vatanı savunmak için yetiştirilen, içteki her politika ve ayrılığın dışında ve üstünde saygın bir konumda bulunan Türk subayının, gericiler karşısındaki yüksek görevinin yurttaşlar tarafından yalnız saygıyla karşılandığına kuşku yoktur.
 
Menemen'de halktan bazılarının hataları bütün millette acıya sebep olmuştur. Saldırının acılığını tatmış bir kesime genç ve kahraman yedek subayın uğradığı saldırıyı, milletin bizzat Cumhuriyet'e karşı bir öldürme girişimi olarak kabul ettiği ve cüretkarlarla, destekçileri, ona göre takip edeceği kesindir. Hepimizin dikkati bu sorundaki görevlerimizin gereklerini duyarlılıkla ve gerektiği biçimde yerine getirmeye yöneliktir.
 
Büyük, ordunun kahraman genç subayı ve Cumhuriyetin idealist öğretmenler topluluğunun değerli üyesi Kubilay'ın temiz kanı ile Cumhuriyet, hayatını tazelemiş ve kuvvetlendirmiş olacaktır."
 
Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının yapması gerektiği üzere bize bırakılan Cumhuriyet emanetlerini kararlılıkla savunduğumuzu belirtiyor, öğretmen ve Asteğmen Kubilay'ın, Bekçi Hasan ve Bekçi Şevki'nin kıymetli hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz. Ruhları şad olsun.
 
 
Osman SİREL
 
Etiketler: CUMHURİYET, ŞEHİDİ, KUBİLAY'I, ANIYORUZ!,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı