İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Yazı Detayı
31 Ekim 2017 - Salı 16:41 Bu yazı 970 kez okundu
 
Cumhuriyeti kutlarken
Çağdaş Yorum
marmaracagdasgazetesi@gmail.com
 
 

Mevcut iktidarın başkanlık sistemi, okullarda müfredatın gericileştirilmesi, okulların imam hatiplere dönüştürülmesi gibi hamleleri peşpeşe gelince; parlamenter cumhuriyetin elden gitmekte olduğunu düşünenler çoğalıyor.

Türkiye’de sanayi devrimi gerçekleşmemiş durumda, burjuvazinin rolünü asker-sivil aydınlar üstlenerek cumhuriyeti kurdu. Cumhuriyet yönetiminde feodallerle işbirliği yaptı. Anadoluda Sovyetlerin desteğiyle bağımsız bir devlet kurdu.

Türkiye Cumhuriyeti, ilerleyen yıllarda emperyalizmle yeniden bağlarını kurup güçlendirirken, montaj sanayi başta olmak üzere ülkede hızlı bir şekilde vahşi kapitalizm ve paralel olarak işçi sınıfı bilinci gelişti. Sonraki yıllarda da; Sovyetlerin faizsiz kredileri ve mühendislerinin yardımıyla kurulmuş devlet işletmeleri birer birer yok pahasına satıldı. Bu gelişmeler olurken ; emperyalizmin işbirlikçisi patronlar -yerli burjuvazi- toprak ağaları, tefeci ve tüccar kesimin oluşturduğu oligarşi; ülkeyi parlamenter cumhuriyetle yönetiyordu. Zenginler ya da zenginlerin çıkarına çomak sokmayacak zeki gençler milletvekili, bakan yapılıyor; bazan sağ, bazan sol, kimi zaman da neskafe gibi 2’si ya da 3’ü bir arada partiler aracılığıyla ülke yönetiliyordu. Toplumsal muhalefetin seçimlerle kandırılamadığı, yatıştırılamadığı dönemlerde de askeri darbe ile yerlerini koruyorlardı.

Yeni milenyuma girildiğinde halkın, seçimlerden umudunu kestiği anlaşılınca yeni bir partiyi devreye soktular. Yeni olarak, ülkeye 10 yılda başörtüsü;15 yılda da her mahalleye yayılan tarikat dergahları gibi özgürlük geldi. İleri demokrasi bugün olağan üstü halle (OHAL) devam ediyor.

Her zaman olduğu gibi; hapishaneler dolu; aydınlar, gazeteciler ya özgürlüğünden ya işinden oluyor. İşkenceye sıfır tolerans savına karşılık hak örgütlerine başvurular çığ gibi artıyor. Sendikaya üye olanlar işten atılıyor, direniş ve grevler yasaklanıyor ve karşılarına kolluk güçleri çıkartılıyor. Yönetim kadrolarının maaş ve ödenekleri devasa rakamlara çıkarken; asgari ücret ve emekli maaşları yerinde sayıyor. Üstelik bu maaşlar direkt ve dolaylı vergiler, idari para cezaları gibi yollarla tekrar hazineye aktarılıyor. Sokaktaki yurttaş bu olumsuzlukları görüp, düzenle bağlarını gevşetince; aynı film yeni versiyonuyla bütün sinemalarda aynı anda gösterime giriyor, yeni bir parti.

 

 
Etiketler: Cumhuriyeti, kutlarken,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');