İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Yazı Detayı
10 Ekim 2017 - Salı 14:12 Bu yazı 783 kez okundu
 
Eğitim sistemini ve okulları arka bahçe yapma girişimi
Çağdaş Yorum
marmaracagdasgazetesi@gmail.com
 
 

Toplum  iktidarın eğitim sistemini ve okulları arka bahçesi yapmaya çalıştığını görüyor.

Alevi örgütleri gerici eğitime karşı sessiz  miting yapacaklarını duyurduktan sonra eğitimciler başta olmak üzere, toplumun bütün kesimlerinden destek geldi.17 Eylül geldiğinde  Alevi Bektaşi Federasyonu ve Eğitim Sen'in düzenlediği “Laik, bilimsel, kamusal, parasız ana dilinde eğitim” mitingi için buluşan binlerce yurttaş Kartal Kaymakamlığı önünden Kartal meydanına yürüdü. 3 dakikalık “sessiz çığlık” eylemi yapıldı.Ülkenin geleceğinden endişe duyan sivil toplum kuruluşları ve üyeleri ile örgütsüz insanlar alana koştu.Eğitim-Sen, EMEP, Halkevleri, ÖDP ve DİSK  genel başkan düzeyinde  katılarak gerici eğitime karşı duyarlılıklarını gösterdiler

“Bu eğitim sistemine itirazımız var” şiarıyla gerçekleştirilen mitingde "Düşünen, sorgulayan, hakkını arayan nesiller için bilimsel ve laik eğitim şart", "Gelecek kinle değil, bilimle kurulur", "tekçi, cinsiyetçi, gerici eğitime hayır' gibi yazılar yer alan çok sayıda döviz ve pankart dikkat çekti.

Yurttaşlar; “Irkçı gerici eğitime hayır”, “Irkçı, gerici eğitime son”, “KHK’lar gidecek biz kalacağız”, “Susma sustukça sıra sana gelecek”, “Aleviler vardır, Alevilik haktır”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Nuriye, Semih onurumuzdur”, “Hak, hukuk, adalet”, “Karanlığa teslim olmayacağız” sloganlarını aralıksız haykırdı. 

ADD de  ‘Atatürk’süz eğitime hayır’ dedi

Bir hafta sonra da Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) adına uygun şekilde eğitimdeki geriye gidişi  ‘Atatürksüz eğitime hayır’ sloganıyla Kadıköy’de protesto etti.

ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan, ‘cumhuriyet eğitimi’ dediği sistemi şöyle anlattı: “Devlet eğitimi üstlenir, parasız eğitimdir. Kız çocuklarımızla erkek çocuklarımız ayrılmaz, hep birlikte geleceği birlikte kurarlar. Bilimseldir. Çünkü sorgulayıcı aklı öne geçirir. İnsanı insan olarak, tarikatların etkisi altında kalmadan, biat etmeden özgür olarak bilgiye sahip olmak, oyunu ve kararlarını verebilmek için yetiştirilir.” (abç) Bu ifadeler  iktidarın niyetinin toplum tarafından iyi okunduğunu gösteriyor. 

Kamuda taşeron işçilere , ayrımsız kadro istiyoruz”

Belediye-İş Sendikası İstanbul 1.nolu Şube  Başkanı Sezai Akyürek yazılı bir basın açıklaması yaparak aileleriyle birlikte 6-7 milyon yurttaşımızı ilgilendiren taşeronluğu “ köleliğin ve kamu kaynaklarının özel sektöre aktarılmasının yasal adı” olarak tanımladı.
Taşeronlara kadro vaadinin  zaman zaman gündem değiştirmek için, zaman zaman da seçim döneminde gündeme getirildiğine dikkat çeken Akyürek,
Çalışma ve Sosyal Güvelik Bakanı ve  Başbakan’ın ard arda “taşeronların devletle bağlarının kurulacağı “açıklamasını;  “emekçilerin ve emek örgütlerinin aklına; toplu sözleşme hakları toplu görüşmeyle sınırlandırılmış, örgütlenme hakları kısıtlanmış, ne işçi, ne de memur olan, işe alımları liyakata dayanmayan, iş güvenceleri işverenin iki dudağı arasında olan, geçmişe dönük hak talebinde bulunmama taahhüdü ile gündeme gelen Özel Sözleşmeli” personelin geldiğini belirtti. İktidara seslenen başkan, özetle;
“Taşeron işçileri siyasi hesaplarınıza alet etmeyin. Eğer taşeron sistemini ortadan kaldırmaya kararlıysanız: Kamuda tüm taşeron işçiler, tüm hakları korunarak işçi statüsünde kadroya alınmalıdır.” Tam metin 5. Sayfamızda.

Sendika uzmanı Onur Bakır’ın dediği gibi;  “Bir kamu kurumunda bir oda, bir odada üç çalışan biri memur, biri kadrolu işçi, biri taşeron işçi. Üçü de aynı işi yapıyorlar ancak taşeron işçi, ne memurun ne kadrolu işçinin haklarından yararlanabiliyor.”

Söz işçilerden açılmışken, eski çalışma bakanı Müezzinoğlu görevdeyken işyerlerinde sıfır kaza kampanyası başlatmıştı. O günden bu zamana kadar geçen 4 ay içinde 753 işçi iş kazalarında öldü. Yine laf var, icraat yok.

Yaz kızım: “Yürüyüşe maddi kaynak sağladıkları...”

Valilik, Şişli, Kadıköy ve Avcılar belediyelerine gönderdiği yazılarda, “Yürüyüşe maddi kaynak sağladıkları, maddi katkılarda bulundukları, belediye kaynaklarını aktardıkları”suçlamalarını yöneltti. Bu durum; dinimizi eleştiren, bari müslüman olsa, sözünü anımsatıyor. Bütün AKP mitinglerinde ekmek arası, su ve ayran dağıtan, ulaşımı ücretsiz yapan , hatta araç tahsis eden belediyelere hangi vali ses çıkardı. Hatta bu belediyeler, çalışanlarını mitinglere götürmediler mi? 

Asbest Söküm Uzmanı

Böyle bir meslek olduğunu biz de Maltepe Belediyesi’nin haberinden öğrendik. Belediye son 18 ayda binden fazla binayı asbestten arındırdıktan sonra yıkım ruhsatı vermiş. Bu kanserojen maddenin temizlenmesi toplum sağlığı için çok önemli. Belediyeyi kutlarız.

Mevlut Uysal Kimdir ?

İBB Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın imara açılacak yeşil alanlar konusunda AKP’li belediye meclis üyeleriyle ters düşüp, istifa etmesinin ardından yandaş medyada Mevlut Uysal adı öne çıktı. CHP adayı Ekrem İmamoğlu’na ilk iki turda üstünlük sağlayamayan ve gerekli 206 oyu alamayan Uysal, tüzük gereği 3.turda  salt çoğunlukla, 179 AKP oyuyla İBB başkanı oldu. 51 yaşındaki Uysal, 2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nin ateşe verilmesi sonucu 33’ü aydın ve sanatçı, 37 kişinin hayatını kaybettiği katliama ilişkin davada, sanıkların avukatlığını üstlenmişti. Daha sonra 2001’de Küçükçekmece’de AKP teşkilatının kurucu başkanı oldu. İki dönemdir Başakşehir Belediye Başkanı idi.

 

 
Etiketler: , Eğitim, sistemini, ve, okulları, arka, bahçe, yapma, girişimi,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');