İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Yazı Detayı
12 Kasım 2020 - Perşembe 15:23 Bu yazı 412 kez okundu
 
Feminizm Kitap Önerisi ve Feminist Aktivistler
Uğur Deliktaş
 
 

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü yaklaşırken bu konuya değinmek istedik. 

BM Genel Kurulu 1999 yılında 25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan etti. 

Bu günün 25 Kasım olarak belirlenmesinin nedeni 1960 yılında Dominik Cumhuriyeti'nde meydana gelen bir olaya dayanmaktadır. Ülkeyi diktatörlükle yöneten Rafael Trujillo'ya karşıtlığıyla bilinen Mirabal Kardeşler adlı üç kız kardeş, 1960 yılında diktatörlük karşıtı mücadeleleri ülke çapına yayıldı. 25 Kasım 1960 tarihinde diktatörlüğe karşı mücadele ettikleri için diktatörlük polislerince  durdurulduktan sonra üç kardeş ve şoförü Rufino de la Cruz boğazlanarak, dövülerek katledildiler.  

21. yüzyılın dünyasında ise  Amerika kıtasında, Asya, Avrupa, Afrika kıtasında ve Ortadoğu bölgesinde yükselen feminizm hareketi devam etmektedir.  

Bu nedenden ötürü çok sözü uzatmadan feminist aktivistler,insan hakları savunucuları tarafından yazılan ve yeni basılan dört adet kitabı sizlere öneri olarak bırakıyor ve sunuyoruz.  

_________ 

KİTAP ADI : 

BÜTÜN KADINLAR KAHRAMANDIR  

YAZAR : İNNA SHEVCHENKO  

İnna Shevchenko, henüz otuz yaşında genç bir kadın olmasına rağmen olağanüstü bir hayat hikâyesine sahip. 2012 yılından beri FEMEN hareketinin lideri olan Shevchenko, bu kitabında tarihteki önemli kadın figürleri, özel hayatında kendisine esin kaynağı olan kadınları anıyor ve onurlandırıyor. İnançlarını biçimlendirmesinde kendisine yardımcı olan kadınlardan söz ediyor. 

Bu kitapta, Shevchenko'ya kadınların güçsüz cins olmadığını öğreten Ay Savaşçıları mangasından Maria Botchkareva gibi kadın askerlerin, onu cinsiyetçi dinsel ahlaki kuralları reddetmeye ve bilginin meyvesini tatmaya yönlendiren Havva'nın, kadınların da erkekler kadar yetenekli olduklarını ve tüm alanlarda seslerini duyurmayı hak ettiklerini ortaya koyan Inès Armand'ın, Nellie Bly'ın ve diğer birçok kadın figürün, tarihteki ve günümüzdeki yazar, gazeteci, mühendis, politikacı birçok kadının belki de hiç bilmediğiniz yönlerini keşfedeceksiniz. 

(Tanıtım Bülteninden) 

Sayfa Sayısı : 132 

Basım Yeri : Bilgi Yayınevi  

Basım Tarihi : 2020 

Çeviren : Şirin Erkan Leitao 

Yazar Hakkında : 

Inna Shevchenko, 1990'da Ukrayna 'nın Kherson şehrinde dünyaya geldi. Gazetecilik okudu ardından Femen hareketine katıldı. 

Femen hareketinin uluslararası liderliğini yürütmektedir. 

Aralarında Oxford,Cambridge gibi ünlü üniversitelerin de bulunduğu çok sayıda kuruluşta bir çok konferans ve tartışmaya konuşmacı olarak katılmakta, feminizm , kadın özgürlüğü, ifade özgürlüğü, laiklik gibi son derece önemli konularda söz almaktadır. 

Shevchenko , 2019'da Fransa Kadın - Erkek Eşitliği  Danışma Kuruluna üye olmuştur. 

______ 

KİTAP ADI : 

 FEMİNİZM : BİR MANİFESTO 

YAZAR :  

CİNZİA ARUZZA, 

TİTHİ BHATTACHARYA, 

NANCY FRASER  

Farklı akımları, eğilim ve yaklaşımları içinde barındıran, bazı konularda ayrışan ve birleşen feminizm anlayışlarına taze bir soluk: 99 İçin Feminizm.  

İlhamını kısa süre önce dünyanın çeşitli ülkelerinde patlak veren feminist grev dalgalarından alan Arruzza, Bhattacharya ve Fraser bir konuda çok net: Toplumsal cinsiyet şiddeti farklı biçimler alsa da kapitalist toplumsal ilişkilerin sonucudur ve dolayısıyla bugün feminizm her zamankinden daha fazla antikapitalist bir karaktere bürünmelidir. 

Tüketiciliği pompalayarak kendine yeni bir pazar yaratan ticari feminizmle de, kariyer basamaklarını o kırılan cam tavanların döküntülerini süpürmeye mahkûm kızkardeşlerimizin omuzlarına basarak tırmanmamızı öğütleyen liberal feminizmle de arasına mesafe koyan; cinselliği ve cinsel kimlikleri düzenleyen değil, özgürleştiren; ırkçılık ve sömürgecilik karşıtı; enternasyonalist, eko-sosyalist bir feminizmin manifestosu bu. Üstelik, bir mücadele aracı olan grevi bürokratlaşmış sendikaların elinden alarak yeniden icat eden ve antikapitalist bütün radikal hareketlerle ittifak kurmayı hedefleyen bir feminizmin.  

Arruzza, Bhattacharya ve Fraser’ın kürtajdan bakıma, sağlıktan barınmaya, şiddetten cinselliğe kadar pek çok sorunu ele aldığı ve eşzamanlı olarak on dört dilde yayımlanan bu manifesto, kapitalizmin kâr hırsının temelde kadınların sömürüsü üzerine inşa edildiğini gözler önüne sererken, coşkuyla bir çözüm de sunuyor: 99 İçin Feminizm. Dünyanın üstünde bir hayalet dolaşıyor: Feminizmin hayaleti. 

(Tanıtım Bülteninden) 

Çevirmen : Utku Özmakas 

Yayınevi : Sel Yayıncılık 

Sayfa sayısı : 118  

Basım tarihi : 2019  

Yazar Hakkında :  

Cinzia Aruzza, New York 'ta felsefe alanında dersler veren yazar uluslararası kadın grevlerinin ABD ayağını örgütleyen aktivistler arasındadır.  

Tithi Bhattacharya, uluslararası kadın grevlerinin ABD ayağını örgütleyen aktivistler arasındadır.  

Nancy Fraser, New York 'ta felsefe ve siyaset  alanında dersler veren yazar uluslararası kadın grevlerinin ABD ayağını örgütleyen aktivistler arasındadır.  

_________ 

KİTAP ADI : 

YAŞASIN KADINLAR 

YAZAR : GÜLSÜM KAV  

 
ASLA YALNIZ YÜRÜMEYECEKSİN 

“Her evin kapısında Ceren Özdemir, reddedilen her korunma başvurusunda Ayşe Paşalı, her şarkıda Değer Deniz, her kuaförde Muhterem Evcil, her sınavda Ceren Damar, her kedi sevgisinde Merve Kotan, her plazada Şule Çet vardır. Her şehirde Özgecan adı verilmiş bir yer, dünyanın ummadığınız bir yerinde 'Ölmek istemiyorum' sözleriyle Emine Bulut ve en olmadık yerlerde karşınıza çıkan, adlarını tek tek sayamayacağınız kadar çok öldürülen kadın ve Mücadele eden binlercesi vardır.” Yaşasın Kadınlar'da, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, Türkiye’de kadın cinayetlerini ve çözüm yollarını, kadınların ve adliye koridorlarında adalet arayan ailelerin yanı başında sürdürdükleri mücadelenin deneyimi ışığında anlatıyor. Özgür ve eşit bir dünya için özgür ve eşit bir dünyada 

YAŞASIN KADINLAR! 

( Tanıtım Bülteninden)  

Sayfa Sayısı : 182 

Basım Yeri : Doğan Yayıncılık   

Basım Tarihi : 2020 

Yazar Hakkında : 

Gülsüm Kav, 1971 yılında doğdu. Üniversite eğitimini Eskişehir, uzmanlık eğitimini İstanbul’da alan Kav, uzman doktor olup tıp etiği üzerine çalışmalar yürüttü. 2010 yılında kurulan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun kurucularından biri ve genel temsilcisi. 

_________ 

KİTAP ADI : FEMİNİST MANİFESTO  

YAZAR : 

CHİMAMANDA NGOZİ ADİCHİE  

“Bana göre bir feminist, ‘evet, günümüzde bir toplumsal cinsiyet sorunu var ve onu çözmeliyiz, daha iyisini yapmalıyız’ diyen kişidir. Kadın erkek, hepimiz daha iyisini yapmalıyız.” 

Chimamanda Ngozi Adichie, bir gün çocukluk arkadaşından bir mektup aldı. Arkadaşı, kızını feminist olarak yetiştirme konusunda Chimamanda’dan yardım istiyordu. Chimamanda, kendisinin ve hemcinslerinin deneyimlerinden süzüp getirdiği 15 madde sıraladı küçük kız için. Erkek egemen bir dünyada, eşit ve tam bir birey olarak varlığını sürdürmesini, sırf kadın olduğu için kendisinden beklenilen rolleri elinin tersiyle itmesini, sırf kadın olduğu için ona yaşatılacak kısıtlamaları reddetmesini sağlayacak öneriler. Feminist Manifesto, yalnız kadınlar için değil, kız ve erkek çocuklarını önyargılardan, ayrımcılıktan, toplumsal cinsiyet tuzaklarından arındırılmış bir dünyada büyütmek isteyen ebeveynler; öğrencilerine okulun ötesinde bir hayat vermek isteyen eğitimciler için de başucu kitabı. 

( Tanıtım Bülteninden) 

Sayfa sayısı : 127  

Yayınevi : Doğan Yayıncılık  

Baskı: 2019  

Çevirmen : Begüm Kovulmaz  

Yazar hakkında :  

Chimamanda Ngozi Adichie, 1977’de Nijerya’da dünyaya geldi. 2003’te yayımlanan Mor Amber romanı 28 dile çevrildi, çoksatanlar listesinde yer aldı. Romanlarıyla çok sayıda saygın edebiyat ödülünü alan Adichie, 2012’de yaptığı “Hepimiz Feminist Olmalıyız” başlıklı TEDx konuşmasıyla gündem yarattı. Adichie, günümüzün saygın edebiyatçıları ve kamuoyunu etkileyen feminist aktivistleri arasında yer alıyor. 

 
Etiketler: Feminizm, Kitap, Önerisi, ve, Feminist, , Aktivistler,
Yorumlar
Haber Yazılımı