İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Yazı Detayı
21 Temmuz 2017 - Cuma 12:29 Bu yazı 5783 kez okundu
 
Gandhi'nin rekoru kırıldı
Çağdaş Yorum
marmaracagdasgazetesi@gmail.com
 
 

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Adalet” yazılı pankartıyla,15 Haziran günü başlattığı “Adalet Yürüyüşü” dünyada ses getiren bir yürüyüş oldu. 9 Temmuz’da Maltepe’de gerçekleşen Miting’de milyonlardan tek bir ses yükseliyordu; “HAK, HUKUK, ADALET”

Niçin Yürüdü?

Son zamanların en çok sorulan sorularından biriydi.Cevabı belli olan, adaletin olmadığının herkes tarafından bilindiği fakat ısrarla sorulan “Niçin Yürüdü?” sorusu. İşte tarihi Adalet Mitingi’nin gerçekleştiği son günde Kemal Kılıçdaroğlu tarafından “Niçin Yürüdü?” sorusunun cevabı;

 “Olmayan adalet için, mazlumların hakkı için, hapisteki milletvekilleri için, tutuklu gazeteciler, üniversiteden atılan hocalar, kamu görevlerinden atılanlar, çocuk işçileri, orman köylüleri, hapisteki askerler, linç edilen askerler için, tek adam rejimine karşı olduğumuz için, terör örgütlerine karşı olduğumuz için, yargı siyasetin emrine verildiği için,şiddet mağduru kadınlarımız için,Mavi Marmara şehit ve gazileri için,açlık grevindeki kardeşlerimiz Nuriye ve Semih için,can ve mal güvenliği olmadığı için, korku iklimindeki iş dünyası için, FETÖ’nün siyasi ayağı ortaya çıkması ve gerçek darbecilerin yargılanması için, 249 şehidimiz için yürüdük.Şehitler ve gaziler arasında ayrım yapılamaz.Şehitler ve gaziler arasında ikilik yaratıldı. Ayrım yapılmasın diye yürüdük.”

Ankara Güvenpark’tan başlattığı 25 gün süren 450 kilometrelik yürüyüş, kamuoyu ve sosyal medyada da, Hindistan sivil direniş lideri Mohandas Karamçand Gandi’nin yaptığı 400 km’lik yürüyüşüne benzetildi.

Peki Gandhi kimdir, Tuz yürüyüşü nedir ?

Gandhi, gerçek ve kötülüğe karşı aktif ama şiddet unsuru içermeyen, direniş ile ilgili olan Satyagraha felsefesinin öncüsü. Bu felsefe Hindistan'ı bağımsızlığına kavuşturmuş ve dünya üzerinde vatandaşlık hakları ve özgürlük savunucularına ilham kaynağı olmuştur. 1930 ‘lu yıllarda “Tuz yürüyüşü” adı altında Hindistan’ın İngiltere’den bağımsızlık kazanmasının ardından,tuz üretimini Hintlilere yasaklayan yasayı protesto etmek için,Hint Okyanusu kıyısındaki Dandi köyüne kadar ki 388 kilometrelik mesafeyi 24 günde yürüyerek tarihe geçen Gandhi, başarıya ulaşmıştır.

Adalet’in simgesi

Adalet yürüyüşü’nü elinde pankartı  ve dimdik duruşu ile kilometreleri aşan Kemal Kılıçdaroğlu’nun  aynı zamanda bir simge haline geldiği söylenebilir. Daha önce Gezi olayları sırasında Kırmızı elbisesi, omzundaki alışveriş çantası ve arkaya savrulan saçlarıyla, Türkiye’nin dört bir yanına yayılan Gezi Parkı protetoslarını sembolü haline gelen ‘Kırmızılı Kadın’  direnişin hem sosyal medya da hem de dünya basınında sembolü haline gelmişti.Aynı şekilde Adalet yürüyüşü’nü elinde pankartı ve kararlılığı ile Kemal Kılıçdaroğlu’da adalet’in simgesi haline gelmiştir.

Dünya Basını’nda Adalet Yürüyüşü

BD’nin Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin sitesinin manşetinde yer alan haber-yorumda “Başarısız darbenin yıldönümü gelirken bütün Türkiye tek bir sözcük ve onun nerede bulunacağı üzerinde saflaştı: Adalet!” ifadesine yer verildi.

Washington Post’ta Türkiye’de Uluslararası Af Örgütü’nün bir başka tepe yöneticisinin daha gözaltına alınması ve muhalefetin Adalet Yürüyüşü’nden söz edilen yazıda, ABD yönetimine Türkiye’ye daha sert uyarılarda bulunma çağrısı yapıldı. Yazıda, “Ankara’dan başlayan yürüyüş, muhalefet güçlerinin halen bir araya gelebildiğini gösterse de baskıcı bir hükümete karşı kendi başlarına karşı koymaları beklenmemeli. Türkiye hükümetinin sivil topluma saldırılarının önlenmesi için yabancı hükümetler, Türkiye’ye baskı yapmalı” ifadelerine yer verildi.

Britanya’nın Economist dergisinde yer alan “Türkiye’nin sıkışan muhalefeti İstanbul’a yürüyor” başlıklı yazıda “2013’teki Gezi Parkı eylemlerinden bu yana ülkedeki en büyük muhalefet dalgası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kızdırdı” yorumuna yer verildi.

Mitingi, Britanyalı yayın kuruluşu BBC “Yürüyüş ve miting Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a karşı eşi benzeri görülmemiş bir gösteriye dönüştü” diye tanımladı.

Fransız haber ajansı AFP, “Gezi Parkı’ndan beri Türkiye’deki en büyük gösteri,” yorumunu yaptı. Reuters haber ajansı “Yüz binlerce insanın katıldığını” duyurdu, İran devlet televizyonu PressTv de miting için, “Erdoğan’a karşı ender meydan okumalardan biri” ifadesini kullandı

 
Etiketler: Gandhi'nin, rekoru, kırıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>.async-hide { opacity: 0 !important}