İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Yazı Detayı
14 Ağustos 2018 - Salı 10:40 Bu yazı 720 kez okundu
 
Giderek Vahşi Batıya Dönüyoruz
Çağdaş Yorum
marmaracagdasgazetesi@gmail.com
 
 

Temmuz ayının son günlerinde önce anadolu yakasında, küçük çocuğu kaçırmaya kalktığı savıyla bir kişi çevreden toplananlar tarafından linç edildi ve sonrasında öldü. 2 gün sonra da avrupa yakasında tacizci olduğu söylenen bir kişi linç girişiminden karakola sığınarak kurtuldu. Her iki olayda da  öfkeli yurttaşların şüpheliye saldırıları polisin önünde devam etti ve güvenlik güçleri havaya ateş açmak zorunda  kaldı.

 

Son 20 yılda kadın ve çocuk cinayeti ile cinsel saldırı olaylarındaki büyük artışa paralel olarak cezalarda caydırıcı bir artış olmaması, adalete güvensizlik; kamu vicdanını, kendi adaletini uygulamaya itiyor gibi görünüyor. Kalabalıklar; kitle psikolojisi ile, kendilerini haklı ve yaptıklarını meşru gördükleri için cezalandırılmayacakları düşüncesiyle polisin önünde bile, içlerindekini dışa vurmaktan  çekinmiyor.

 

Buraya kadar masum görünen; “herkesin çoluk çocuğu var, bu ırz düşmanı- cani- sapıklara az bile” argümanı bir noktaya toslayabilir. İftira noktası. Şu an toplum öyle bir aşamada ki, birisi (hele kadın ya da çocuksa daha etkili olur) “yetişin sapık var “ diye bağırarak birini işaret etse, o kişinin anasını ağlatırlar. Yani art niyetli insanların, sevmedikleri birini hedef göstermesi işten bile değil.

 

Hali hazırda tacizciler ufak cezalar alıyor ya da adli kontrol koşuluyla bırakılıyor ve izlenmiyor. Oysa bunların tedavi  ve kontrol edilmesi gerekir. Boşandığı kocaları tarafından öldürülen kadınların çoğu, kocasının tehdidini savcılığa bildirdiği halde, devlet koruyamamış.

 

Bozuk düzende, sağlam çark olmaz, demiş Pir Sultan. Ama yine de yasama, yürütme ve yargı, barolar, bu konuyla ilgili tüm sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile ortak çalışmalar yürütüp bir sonuca varmalılar. Taciz, istismar ve kadına şiddet ile ilgili ağır, anlaşılabilir, kısa yazılmış ve uygulanabilir ceza yasaları çıkartılmalıdır.
 
Etiketler: Giderek, Vahşi, , Batıya, , Dönüyoruz,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');