İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Yazı Detayı
20 Şubat 2018 - Salı 10:00 Bu yazı 409 kez okundu
 
HAYDİ İSTANBUL… HAYDİ PENDİK
Turgut Ünlü
turunlu@gmail.com
 
 

Burhan ARPAD 1998 de yazdığı bir yazısında; “Beton yığınları İstanbul’u süpürdü” diyordu.

Benzer sözü bugün devletin en yetkili ağızları söylüyor. Hem de hiçbir sorumluluk üstlenmeden.

Eyy … yetkililer… İstanbul iyice hırpalandı. Kentleri kent yapan sevimli ve insancal alanlar, binalar, tarih, çevre, doğa ve de “o” insanlar yok oldu.

Her yeri deniz olup ta bu kadar az yosun kokusu olan, martıları deniz kıyılarını terk edip içerilerde yaşayan, insanların denize giremediği başka bir şehir var mı acaba?

Bu kadar köprü olup da kimsenin birbirine ulaşamadığı,

Bu kadar çok insan olup da adeta her yerin boş olduğu,

Güleryüzün, komşuluğun, dostluğun arandığı, yüksek binaların insanlar deniz görmesin diye deniz kıyılarına yaptırıldığı… başka bir şehir var mı acaba?

 

RUHU YARALI İSTANBUL...

 

Birinci derece deprem bölgesi olmasına rağmen, deprem alanlarını bile ranta kurban veren İstanbul…

Pendik… İstanbul’un küçük bir balıkçı, sayfiye yerleşkesi idi. Tren ve vapurların durak yeri, Kadıköy ve İzmit’ten sonra tek lisenin olduğu yer… bugün 700 bin nüfusu barındırıyor.

İstanbul’da 1994 yılında yerel yönetimde başlayan “rant” anlayışı aynı dönemde Pendik’te de başladı. Bu nedenle İstanbul için söylenenler Pendik içinde aynıdır.

 

RUHU YARALI PENDİK…

 

Pendik’in E5 üzeri kuşatıldı. Sıra E5 altına geldi. Pendiklinin, her Pendikli gencin bir anısı olan deniz kıyısındaki, lise bitişiğindeki toprak saha gökdelenlere kurban gitti. Sırada Kızılay kampı ve Burla biraderler korusu var.

Yıllardır Banliyö trein yok edilmiş, iskelesinden şehir hatları vapuru kaldırılmış Pendik… bir de “beton, beton, beton” diyen anlayışın, yeşil düşmanlarının, rant sevdalılarının gökdelen hançerleri ile öldürülüyor.

Eyy… İstanbullu…

Eyy… Pendikli…

Yaralarını sarıp RUHUNU TAZELEMEYE yeniden var mısın?

 
Etiketler: HAYDİ, İSTANBUL…, HAYDİ, PENDİK,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');