İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Yazı Detayı
02 Mart 2018 - Cuma 14:40 Bu yazı 554 kez okundu
 
KARADUL- AÇ GÖZLÜLÜK
Turgut Ünlü
turunlu@gmail.com
 
 

Karadul, ağını örüp erkeğini yiyen bir örümcek türüne verilen addır. Kur’an’da Ankebut suresi adını bundan almıştır. Kendi kendini bitiren anlamına gelen Münafık sözcüğü de ilk kez Ankebut suresinde geçer. Bu anlamda, Karadul (Ankebut) örümceği ile Münafık arasında  bir bağ vardır; Kendi elleriyle kurduklarını yok etmeleri…

 

Çünkü, açgözlülük canlıyı, özellikle insanı kudurtur.  Açgözlü insan, çalmaya, hırsızlığa doymaz. Açgözlü, ihtiyacın değil, ihtirasın peşinde gider. Açgözlüler, kendi elleriyle kurdukları her şeyi (örgütleri, partileri, evleri v.b.) yer, bitirirler. Kendi kendine bir rakip çıkarır, onu da yerler.

 

Bunun “sistem” dilinde adı Kapitalizmdir. Kapitalizm bir ihtiras bilimidir.

 

Yeryüzünde tüm canlılara yetecek kadar su, tarım ürünü v.b. vardır. Bunları açgözlüler,  sonunda kendileri de yok olma pahasına bitirir.

 

“Kentsel Dönüşüm” yalanı da buna benzer. Neredeyse tüm ülkenin yıkılıp yeniden yapılması… Bitmek, tükenmek bilmeyen ihtiraslar ve birilerinin zengin yapılması, bu arada eski güzelliklerin, komşulukların, dayanışmanın yok edilişi…  Açgözlülük ve ihtitas budur. Ankebutun sonu gibi birbirini yeme yıkmadır.

 

Ayrıca Kur’an’da Ankebut; “Örümcek yuvaları, evleri” olarak da anılır. Hz. Muhammedin dışında gizli örgüt kuranlar, hizipler, gizli gizli evlerede toplantı yapanlardır. Yani halktan ayrı, bitmek tükenmek bilmeyen açgözlülükleri için türlü türlü soygun planları yapanlardır.

 

Ey halkım ; Günümüz Ankebutlarına dikkat et. Tanı onları.

 
Etiketler: KARADUL-, AÇ, GÖZLÜLÜK,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');