İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Yazı Detayı
28 Aralık 2017 - Perşembe 14:52 Bu yazı 853 kez okundu
 
KONGRELERE MÜDAHALE
Çağdaş Yorum
marmaracagdasgazetesi@gmail.com
 
 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 5 yıl önce, örgüt yapısının sağlıksız olduğunu, iyileştirilmesi gerektiğini ve belediye başkanlarının kongrelere müdahil olmaması gerektiğini söylemişti. Geçen yaz da, başkanlar kurulu toplantısında, Kılıçdaroğlu; CHP’li belediyelerin olduğu yerde önseçim yapılmayacağını belirtip, belediye başkanlarını tekrar uyararak, taraf olmamaları, hatta uzlaştırıcı olmaları talimatı vermişti.

Ancak pratikte işler böyle yürümüyor. Belediye başkanları; ister büyükşehir olsun, ister küçük şehir, müdahil olmaktan kendilerini alamıyorlar. Zira ön seçim yapılmayacak olsa bile; partililerin bilinçlendirilip, yönlendirilerek belediyeyi işçi bulma kurumu  gibi değerlendirmekten uzaklaştırılması, partili olmayan toplum katmalarına ulaşmada, sorunları saptama ve çözme noktasında, birlikte, uyumlu çalışabilecekleri, güçlü ve geniş tabanlı bir il ya da ilçe yönetimi başkanlar için gereklidir.

Parti örgütü çok önemlidir, değerlidir. Seçimlerde, gösterilerde, anma ve kutlamalarda; her türlü hava koşullarında, belki dolmuş parası bile olmadan; bayrak ve pankart  tutan, flama taşıyan, afiş asan hep parti örgütü, emekçileridir. Her kademede örgüt yöneticileri ve  belediye başkanları  (bu noktaya kadar geldim, artık daha yukarı çıkarım, çıkamasam da yerimi muhafaza ederim) gibi düşüncelere kapılmamalı ve çalışmaya devam etmelidirler. Çevrelerinde oluşan yapmacık saygı halesini aşarak, uzakta duran parti emekçilerine ulaşarak, hatır sorarak, gerçek ve kalıcı bir taban oluşturmalı ve bunu korumalıdırlar. Kendi tabanlarını muhafaza etmekle kalmayıp, parti içinde diğer listelere, parti dışında ise diğer partilere oy veren yurttaşların da gönlünü kazanmalıdırlar. Başarıyı elde etmek zor ise, başarıyı sürdürmek daha zordur.

 

 
Etiketler: KONGRELERE, MÜDAHALE,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');