İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Yazı Detayı
12 Aralık 2017 - Salı 15:11 Bu yazı 619 kez okundu
 
Kudüs Neden Önemli ?
Çağdaş Yorum
marmaracagdasgazetesi@gmail.com
 
 

 

Kudüs Eski Kenti, dört ana bölümden oluşuyor. Bunlar Müslüman, Yahudi, Hristiyan ve Ermeni mahalleleri.

Müslümanlar için en kutsal yerlerden biri kabul edilen Mescid-i Aksa ve Kubbet'üs Sahra'nın bulunduğu Harem-üş-Şerif, Doğu Kudüs'te yer alıyor.

Yahudiler için en kutsalı Hz. Süleyman döneminde yapıldığı sanılan Ağlama Duvarı.

Hristiyanlar için ise Kudüs'te bulunan Kutsal Kabir Kilisesi'nde İsa Peygamber'in çarmıha gerildiği düşünülüyor. Bu kilise, aralarında Rum Ortodoks Patrikhanesi, Roma Katolik Kilisesi ve Ermeni Patrikliği'nin de olduğu farklı mezheplerin temsilcileri tarafından yönetiliyor.

İsrail, 1967 Altı Gün Savaşı'nda o zamana kadar Ürdün'ün kontrolü altında bulunan Doğu Kudüs'ü işgal etti. O tarihten bu yana da İsrail işgali altında. 

İsrail, 1980 yılında kabul ettiği kanunla Kudüs'ü "bölünmez başkenti" ilan etti.

.

İsrail devletine ait meclis, cumhurbaşkanlığı, başbakanlık ve bakanlıklar gibi resmi kurumlar Kudüs'te yer alıyor.

Ancak İsrail'in Kudüs üzerindeki başkent ilanı uluslararası alanda tanınmıyor. İsrail büyükelçiliğini Kudüs'te tutan hiçbir ülke bulunmuyor. Trump'ın açıklaması bu anlamda bir ilk olma özelliği taşıyor.

Türkiye'nin de İsrail Büyükelçiliği Tel Aviv'de bulunuyor. Ancak Türkiye, Kudüs'te diplomatik temsilcilik bulunduran az sayıda ülkeden birisi.

Türkiye'nin Filistin yönetimi ile ilişkilerini sürdürmek amacıyla Kudüs'te başkonsolosluğu bulunuyor. Kudüs Başkonsolosluğu'nda Türkiye büyükelçi düzeyinde temsil ediliyor.

ABD emperyalizmi, ortadoğudaki ileri karakolu İsrail’in gücünü pekiştirmek için, Kudüs’ü başkent olarak tanıdı. 57 İslam ülkesinden ciddi bir girişim olmayacağını da biliyor. BM kararlarını her zaman olduğu gibi yok saymaktan çekinmeyecek. Dünyanın patronu olduğunu bir kez daha göstermiş olacak.

 

Battal İlgezdi Kurban Seçildi.

Şaibeli başkanlarını istifa ettirmekle yetinip, resmi işlem yaptırmayan iktidar, sıra CHP’li belediyelere gelince müfettiş üstüne müfettiş yolluyor. Bu kez Ataşehir Belediye Başkanı İlgezdi’yi, daha önce aklandığı davaları yeniden gerekçe göstererek görevden uzaklaştırdı. Man adası belgelerinin ardından gelen bu hamle, kamuoyu tarafından intikam olarak algılandı. Tabii aktroller hariç. Onlar zil takıp, oynamakla meşgul.

 

 
Etiketler: Kudüs, Neden, Önemli, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');