İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Yazı Detayı
15 Ocak 2018 - Pazartesi 17:59 Bu yazı 944 kez okundu
 
Kutuplaşma, Birleş!
Çağdaş Yorum
marmaracagdasgazetesi@gmail.com
 
 

 

Canan Kaftancıoğlu’nu  kongre salonuna kimse uçaktan atmadı. Yıllardır basının gözü önünde, İstanbul il başkan yardımcılığı/ vekilliği, parti meclisi üyeliği yaptı. Doktorun 6 yıl önce attığı twitler bile derlenmiş, bu günler için saklanmıştı.

Havuz medyası ve krater gölü medyası kongre sürecinde, CHP İstanbul İl Başkanı adayı Canan Kaftancıoğlu'nun, yıllar önce attığı  twitlerini  paylaşarak hedef gösterdi. Büyük olasılıkla pişman olması, sinmesi bekleniyordu. Çoğu CHP’linin aksine, sağ basın Toplumsal Bellek Platformu’nun ve Birleşik Haziran Hareketi’nin kurucularından olan doktorun, partiyi sola açacağı ve geniş kitlelere ulaşabileceğini görüyordu. Bu yüzden kazanmamalıydı.  Beklenen olmadı ve doktor il başkanı seçildi. Bu kez, (madem seçilmesini önleyemedik, bari mazbata almadan görevden aldıralım) diye harekete geçtiler.

Havuz medyası, Gezi olayları döneminde  gaz fişeği isabet edip yaralanan ve 269 gün sonra 15 yaşında yaşamını yitiren Berkin Elvan’ı örgüt üyesi  “HoşçakalBerkinim” etiketi  kullandığı için Kaftancıoğlu’nu da  DHKP-C sempatizanı olarak gösterdi.

Hafta sonu tatillerini heba eden kalemşörler, Pazar günü emellerine ulaştılar. İktidar partisinden bazı kişiler de  bu koroya katıldı.

Soruşturma açılınca  da 'çağrımız ses getirdi' deyip sevindiler.

Dr. Canan Kaftancıoğlu için merkez soldan da tepkiler yükseldi. Geçmişte sosyalist kökenli olup, bugün merkez solda bulunanlar  bile aleyhte yayınlar yaptı.

Karşıtlarının –adı üstünde- karşı söylemde bulunması doğaldır. Sol hatta sosyalist sol kökenli insanların, sol literatürü, hümanist ve enternasyonalist geçmişini anımsamalarında yarar var. Haziran’ın destek mesajını okumalılar.

İnsanlar sınıfsal kökenlerine, üretim ve dolaşımdaki konumuna, kapitalist ekonomi çerçevesinde besin zincirindeki yerine bakacağına; 'camiye gidenler', 'anıtkabire gidenler'e bakarsa, toplumsal birliktelik zedelenir. Ardından camiye gidenler; diyanetin camisine gidenler, cemaat dergahına gidenler diye kategorize edilebilir. Anıtkabir’e gidenler de ayrışır: Mustafa Kemal’in Askerleri ve Mustafa Kemal’in Yoldaşları...Bölünmenin sonu yok.

 

 
Etiketler: Kutuplaşma,, Birleş!,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');