İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Yazı Detayı
12 Şubat 2018 - Pazartesi 15:47 Bu yazı 531 kez okundu
 
OZANLAR ANLAMLI YAŞAMAYI BECERMİŞ İNSANLARDIR
Ali Rıza Erdoğan
aliriza12@hotmail.com
 
 

 

Ali Kızıltuğ ve tüm göçüp giden ozanlara saygı ve minnetle….

 

Hayatlarını anlam arayışlarına ve değer yaratma üzerine kurdukları için, anlamsal çıkarımlar peşinde koştukları için maddesel ilişkilere çok fazla bulaşmamışlardır. İyi ki de bulaşmamışlar. Esiri olacakları maddesel birikimler yaratmak ve bu birikimlerin kölesi olmaktansa; peşinde koştukları anlamsal sonuçların efendisi olmuşlardır.

Kah hayalde kah gerçekte, kah yerde kah gökte derken evrenin her alanına göz gezdirmişler ve evrenin her köşesi için söyleyecekleri olmuş: üstelik birileri beğensin diye değil. Kendi hayatlarındaki zorlukları yoksullukları şikayet ettikleri bir konu değil bilinçli bir tercihin sonucudur aslında ve bu yüzden sitem meselesi değildir onlar için.

 

Çalmış söylemişler yüzlerce yıldır ve kesinlikle bir bildikleri vardır fakat herkes anlasın diye değil tabii. Bilen bilsin farkında olan gelsin demişler ve toplumsal farkındalığın adını bilmeden hizmet etmişler. Bu durum ne onları etkinliklere çağırıp beş kuruş cebine sıkıştıranların ne de sahnede uzun hava söylerken bile orası burası oynayan histeriklerin anlayacağı mesele değildir elbette.

Sözden rahatsız olan, sazdan uzak duran bilmem kendini ne zanneden ama hiçbir şey olamayan beylerin ve bayanların anlayacağı mesele hiç değildir.

O zaman kim anlayacak bu adamları ve bunların söylediklerini?  Ben bilmem ama yüzlerce yıldır dilden dile bu ozanların türküleri dolaşıyorsa demek ki toplum hafızasında bir sağduyu vardır.

Hayat çelişkilerle dolu, acılarla dolu, bilinmezliklerle ve sırlarla dolu ama güzelliklerle de dolu. Bu yolların hepsinden gelip geçer ozan kah hayalde kah gerçekte kah düşte… 

Herkesin işine gelmez her şeyi söylemek dile getirmek. Ozan ise taa  dünden bunu vazife bellemiş kendisine karını zararını düşünmeden. Toplumsal bir farkındalık toplumsal bir yüzleştirme görevi de yüklenmiştir ona taa doğmadan, sazı eline almadan önce.  O çalacak söyleyecek, bulup buluşturacak sözleri art arda ve günü gelecek çekip gidecek bu dünyadan kimileri ah vah etsin diye değil; belki bir gün olur anlamaya çalışanlar olur diye

 
Etiketler: OZANLAR, ANLAMLI, YAŞAMAYI, BECERMİŞ, İNSANLARDIR,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');