İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Yazı Detayı
06 Haziran 2018 - Çarşamba 18:08 Bu yazı 479 kez okundu
 
Plastik Kullanımı Azalmalı ve Tamamı Dönüştürülmeli
Çağdaş Yorum
marmaracagdasgazetesi@gmail.com
 
 

Dünyada her yıl 450 milyar metreküp arıtılmamış ya da kısmen arıtılmış çöp ile endüstriyel ve tarımsal atık denize bırakılıyor.

 

Avrupa’da  sahiller ve denizlerde en sık karşılaşılan 10 tür tek kullanımlık plastik ürünün  (plastik kulak çubuğu, plastik çatal-bıçak, tabak, pipet, içecek karıştırma çubukları, poşetler ve balon) ve terk veya kaybedilmiş balık av malzemelerinin azaltılması için yeni kurallar getirildi.   

 

Denizde rastlanan çöplerin 80’den fazlası plastik maddeler olmakla birlikte arasında balık ve deniz kabukluları da olmak üzere deniz canlılarının vücutları içinde bile plastik artıklara rastlanmaktadır. Bu da aynı zamanda plastiğin, insanların tükettiği gıda zincirine girdiği anlamına gelmektedir. 

 

ABD’nin saygın kurumlarından Yale Üniversitesi iki yılda bir “Dünya Çevre Performansı Endeksi” adı altında bir rapor yayınlıyor. Bir  önceki raporda Türkiye son sıralarda gösterilmiş ve Orman Bakanlığı buna, itiraz etmişti.  Çevre Mühendisleri Odası, 5 Haziran dünya Çevre Günü nedeniyle Türkiye’nin çevre durum raporunu hazırladı.   Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, Ege, Marmara ve İç Anadolu bölgelerindeki dere ve göllerin neredeyse tamamının kirli olduğunu belirtti, “tatlı su kaynaklarının yüzde 79'u kirlendi” dedi. 

 

 Türkiye’de yılda 8 buçuk milyon plastik tüketildiği belirten Bozoğlu yurttaşlara, "Plastikten uzak durun" çağrısı yaptı.  Dünya Sağlık Örgütü’nün  raporunda, sağlıksız ve kirli bir çevrenin her yıl  1,7 milyon çocuğun hayatını kaybetmesine yol açtığını belirtti.  Türkiye’de çevre kirliliği her yıl yaklaşık 42 bin insanın  erken ölümüne sebep oluyor. 

 

SHP’li Sefa Sirmen döneminde kurulan, Türkiye'nin ilk ve tek tehlikeli atık yakma tesisi olan İzmit Atık ve Artıkları Arıtma Yakma ve Değerlendirme A.Ş. (İZAYDAŞ) yılda yaklaşık 70 milyon kilowatt saat enerji üretiyor. Bu 20 bin evin yıllık elektrik tüketimi demektir.

 
Etiketler: Plastik, Kullanımı, Azalmalı, ve, Tamamı, Dönüştürülmeli, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');