İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Yazı Detayı
08 Ağustos 2018 - Çarşamba 13:23 Bu yazı 2834 kez okundu
 
ŞİMŞEK DEDE CEMEVİ
Ali Rıza Erdoğan
aliriza12@hotmail.com
 
 

Kurban Bayramının ikinci günü  Şimşek Dede Cemevi Sivas Kangal Taşgeçit Köyü (Hıdolar Köyü)’nde açılacak.

 

Bu cemevinin yapılışı ve taşıdığı isimden biraz bahsetmek istiyorum.  Bu köyde doğup Ali diye isim konulan bir dede çocuğuna, kimin Şimşek ismini verdiği ve böyle anılmaya başlandığı bilinmiyor. Fakat daha çocukken köydeki çocukları toplayıp oyun mahiyetinde cem yürüttüğü ve bunu cemlerde görüp oynadığı oyunlara kadar taşıması ve bu hevesi çok kayda değer bir konudur. Çünkü çocukluğunda oyun olarak deneyimlediği cem erkanı için şimdi kendisi bir cemevi yaptırıp açılışa hazır hale getirmiş durumdadır. Bunu yapan Dede’nin ne evi ne barkı ne tarlası ne de bir eşyası vardır. Sadece üstüne giydiği kıyafetleri ve son yıllarda cebinde taşıdığı Nokia cep telefonundan  başka hiçbir mal varlığı bulunmamaktadır. Kalacak yeri misafir olarak taliplerinin evi ve 50 yıldır böyle yaşamaktadır. Yani hayatının 50 yılını misafir olarak geçirmektedir bu dünyada ve  yerleşik hiç bir düzeni yoktur. Fakat çok seveni çok saygı duyanı ve çok tanıdığı vardır. Bu gün Sivas’ta , yarın Çorum’da , diğer gün İzmir’de, bir hafta sonra Kars’ta ve iki hafta sonra Erzurum’da derken 50 yıl böyle geçip gider.

 

Parası olmayan zengin bir derviştir ve hakkını vererek dervişlik yaşamını sürdürmektedir. Ne bundan bir şikayeti ne de kederi vardır. Doğduğunda isim koyduğu çocukların büyük bölümü şu an üniversiteyi bitirmiş ve mesleklerinde çalışmaktadırlar.

 

Daha çocukken günlerden bir gün Canbek aşiretinin ağasının hasta olduğunu öğrenir. Köylülerin geçmiş olsun ziyaretlerini görünce o da bakkaldan veresiye bir kilo üzüm alıp hastanın ziyaretine gider. Üzümleri ağaya uzatıp geçmiş olsun der ve geçip oturur. Fakat çocuk olduğu için orada bulunanlar  pek önem vermezler. Bir süre sonra yeterli ilgili bulamayınca kalkar ve ağadan üzümlerini geri ister ve ağa da verir. Sokakta çocuklara  bu üzümleri dağıtıp evine döner.

 

İşte o köye cemevini o aşiretin ağaları değil bu çocuk yapar. Adı Şimşek Dede’dir.

 

Bazen 20 köy birleşip bir cemevi yapamaz veya bu gücü bulamaz. Fakat bu kadar seveni olan ve tanıdıkları dışında hiçbir sermayesi olmayan bir dede köyüne iki katlı çok güzel bir cemevi yapar.

 

Kurban bayramının ikinci günü gidip bu cemevinin açılışını yapacağız  Sabahat Akkiraz’ın katılımları ile.

 

Daha Çetinkaya’da ortaokulda okurken tanıdım Şimşek Dedeyi.  Kendim gidip tanışmıştım. Çünkü bir araya gelen insanların sohbetlerinde hep efsane gibi ismi geçerdi, hikayesi anlatılırdı. Üniversite yıllarında bir çok ceminde bulundum saz çaldım, deyişler söyledim. Daha cemevleri açılmamıştı ve cemler evlerde yapılıyordu.  Bir kaç yıl önce Ardahan Göle’de bir cemevi açılışına birlikte katılmıştık. 

 

Düşündürücü çok tarafları vardır bu durumun. İmkan denilen şeylerin, güç denilen şeylerin mal, mülk , para , mevki olmadığını yaşayarak ve uygulayarak ıspatlamıştır Şimşek Dede.

 

Bu hayattaki asıl zenginliğin insanlarla kurulan diyalog, manevi değerler, insana saygı  ve hırslardan arınmış, benlikten geçmiş bir yapı olduğunu gözler önüne sermektedir.

 

Şimşek Dede cemevini yapmaya başladığında hiç parası yoktu ve kısa sürede yapıp bitirdi ama şimdi yine parası yok.  Açılışı yaparak ve cem erkanını yürüterek o köyden ayrılacak olan Şimşek Dede’nin kaç yıl sonra buraya tekrar uğrayacağını kimse bilemeyecek. O tekrar derviş yaşamına devam edecek. Ama daha küçük bir çocukken hayal ettiği bu isteğini gerçekleştirmiş olarak bu köyden ayrılacak. Kaç tane insana böyle bir şey nasip olur bu hayatta bilemem.

Ya da yıllar sonra imkanı olup hayallerini koruyan kaç kişi olur bu hayatta bilemem.

 

Bildiğim bir şey var ki bu güzel bir iş, iyi bir hareket olmuş.

 

 

Görüntüyü kaydetmek için aşağıdaki bağlantıları kullanın.

 

 

 
Etiketler: ŞİMŞEK, DEDE, CEMEVİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');