İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Yazı Detayı
25 Eylül 2018 - Salı 16:16 Bu yazı 561 kez okundu
 
Tarım Alanının ortasına Doğalgaz tesisi
İbrahim Doğan
ibrahimdogan57@hotmail.com
 
 

 

ÇEVRE BAKANLIĞI TARIM ALANINA DOĞALGAZ  YAPILMASI İÇİN PLAN TADILATI YAPTI. 

           Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 13.09.2018 tarihli ve E.158657 sayılı yazısı ile; İstanbul ili, Silivri İlçesi, Alipaşa Köyü Mevkiinde işletilen Silivri Yer Altı Doğal Gaz İletim/Dağıtım Tesislerine İlişkin hazırlanan 1/5000 ölçekli İlave Nazım ve 1/1000 ölçekli İlave Uygulama İmar Planı teklifi Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı 1 nolu Kararnamesinin 97. Maddesi, 102. Maddesi hükümleri ve 3194 sayılı İmar Kanununun 9. Maddesi uyarınca 13/09/2018 tarihinde onaylandığı bildirilmiştir.
Söz konusu planlar, 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 8/b maddesi gereğince 19.09.2018 tarihinden itibaren bir (1) ay süre ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ilan panosu askıya çıkarılmıştır.

      Söz konusu alan 45.53 hektar büyüklüğünde olup tarım arazilerin orta merkezinde kalmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan 1/5000 ölçekli Nazın İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı düzenlemesi ile birlikte Silivri ilçe sınırları içinde ve çevre ilçelerinde bulunan tarım arazilerinin yok olmasının ilk adımları böylece atılmış olacaktır. Bölge tarım arazileri açısından verimli ve önemli bir alanı teşkil etmekte. Tarım alanında ülke ekonomisinde büyük öneme sahip bu tarım alanlarının bir biçimi ile fonksiyon değişikliğine uğratılması bölgede tarımın ölmesi demektir. Tarıma ve tarım alanlarına en çok ihtiyaç duyulan bu süreçte böylesi bir plan ve buna bağlı olarak yapılan proje ihanetin en büyüğüdür. Zira merkezi iktidar ve uzantıları uluslararası sermaye ve işbirlikçilerinin çıkarları ve rantları uğruna yaşam alanlarının ve doğal çevrenin yanı sıra tarım alanlarını da gözden çıkarmış bulunmaktadır. Dolayısı ile mevcut yaşam alanlarının, doğal çevreyi ve tarım alanlarının korunması için siyasal muhalefetin özellikle muhalefet partilerinin harekete geçerek kamuoyu oluşturmaları gerekmektedir. Bu konular demokrasi taleplerinin yanında öncelikli sıralardan biri olmalıdır. Ve her fırsatta gündeme alınmalı yurttaşların konunun önemini kavraması için farkındalık yaratılmalıdır.


   Yapılan düzenlemesi Anayasanın ilgili maddesine (tarım alanlarını koruma maddesi) ve imar palanlarına, hukuka aykırıdır. Zira yapılan planlarla çevrede bulunan bütün tarım arazileri zarar görecek ve yok olacaktır. Bu gerçeği bilmek için alim olmaya gerek yok. Netice itibarı ile yapılacak olan Doğalgaz İletim Dağıtım Tesis Alanında inşa edilecek yapılar ve düzenlemeler bölgedeki tarım alanlarına vereceği zararın yanı sıra yeraltı suları ve doğal çevrede büyük bir yıkım yaşanmasına neden olacaktır. Tarıma vereceği zararla bu alanda üretimin de durmasına sebep olacaktır. Bölgede tarımın durması demek bu alanda faaliyet yürüten çiftçinin ve köylünün üretimden kopması demektir. Enerji şirketlerinin çıkar ve rantı uğruna tarım arazileri ve doğal çevrenin yağma ve talanına izin verilmemeli. Acilen bölge halkı konu hakkında ve yaşanacak zararlar konusunda bilgilendirilmelidir. Sonradan telafisi mümkün olmayacak zararlara yol açacak olan bu plan ve proje derhal iptal edilmelidir. .

 

 
 
Etiketler: Tarım, Alanının, ortasına, Doğalgaz, tesisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');