İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Yazı Detayı
10 Mart 2018 - Cumartesi 12:03 Bu yazı 826 kez okundu
 
Yandaş Kuşlar
Gözde Sarıcan
gozde.sarican@hotmail.com
 
 

 

Gazetecilikte, haberde dürüstlük, nesnellik; yorumda özgürlük, serbestlik kuralı titizlikle uygulanır. (gazetecilik ilkeleri madde 3)

 

Neden o halde gazete binaları basılıyor, gazeteciler saldırıya uğruyor ya da tutuklanıyor? Eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış’ın dediği gibi gerçekten Türkiye’de gazetecilik yaptığı için tutuklanan kimse yok mu? Hepsi mi tecavüzcü, katil, hırsız ve casus? Muhalif olmaları da tesadüf mü? “Bizim meslekte akademik kariyer sıralaması; kovulan, dövülen, hapishaneye atılan ve terfi ede ede nihayet öldürülen gazeteciler şeklindedir” diyor gazeteci Bekir Coşkun.

 

Bir de ayrı bir kesim var; meslektaşları bunları yaşarken şaşırtıcı bir hızla zenginleşenler. On yıl önce kooperatif taksitini ödeyemeyen adamlar şimdi en az on yedi daire sahibi haline gelince insan şaşırıyor. Biri de çıkıp demiyor ki siz ne ara böyle Karunlaştınız? Sermayenizin kaynağı kim?

 

Başbakan ve Cumhurbaşkanı ile gezilere katılmayı çok seven bir gazeteciye bakalım. Zamanında sert bir şekilde eleştirdiği şu anki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için sonraki yıllarda “Yüz yılda bir gelen milli lideri linç ederek, muhafazakarlara değil, bu ülkenin tüm gelecek nesillerine ihanet ediliyor” sözlerini sarf ediyor. Bu gazeteci ne olduysa birden bire iktidarın dilini kullanmaya başladı. “Paralel yapı’ kelime dağarcığında sık başvurulan kelimelere yerleşti. Gezi krizi de olmasa yazı yazamayacak dediğimiz günler oldu. Tarafını bas bas bağırdı. Bu ne ki? Yandaşlığın sınırlarını zorlayıp ilan-ı aşk edenleri de var; “Recebim Tayyibim Erdoğanım sana anam, babam, karım, çocuklarım feda olsun.”

 

Gazetecilerin de elbette bir hayat görüşü, siyasal yaklaşımı, dini inancı ya da inançsızlığı vardır. Ancak kendini siyasal olarak kesin sınırlar içinde tanımlamak, sağduyudan yoksun bir şekilde partinin yaptıklarını körü körüne onaylamak gazeteciliğe ihanettir.

 

Gerçek gazeteci;

Kişilere ve menfaatlere endeksli olmaz. Çok para, az gurur misyonuyla hareket etmez. Uğruna haysiyetinden, değerlerinden ve doğrularından fedakarlık yapmaz. Vicdanını ve mesleğini pazara çıkarmaz. Haberleri gizleyip siyasi havuzlarda boğmaz. “Seçim döneminde ve seçim döneminin dışında” şeklinde kalıplara bürünmez. Taraf olmadığı kesimin sözlerini çarpıtmaz, onlara kin kusmaz. Ölen bir adamın ardından “Al Sana Terör” diye manşet atmaz. Ülkede kaos yaşanırken güllük gülistanlık ortam mantığıyla hareket etmez. Savaş sevincini tüm kitleye empoze etmeye çalışmaz. Gazeteci alkışlamaz, küfretmez de.

 

Gazeteci hükümetin ve resmi - özel kişi ve kuruluşların sözcüsü ve elemanı; gizli servis ajanı, polis, asker, bürokrat, politikacı, parti militanı vb. gibi davranamaz, yayın yapamaz; yalnızca gazetecilik yapar. Eğer bir taraf olunması gerekiyorsa halkın tarafında olur. Çünkü gerçek gazeteci halk için vardır.

 
Etiketler: Yandaş, Kuşlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');