İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
08 Mayıs 2021 - Cumartesi 17:33 Bu haber 2182 kez okundu
 
Halk Ozanı Aşık ALİ DOĞAN’ı Kaybettik.
Doğanlı Köyü Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği yönetim kurulu başkanı Dursun Doğan “Köyümüzün yetiştirdiği nadide insanlardan Halk Ozanı Öğretmen Ali DOĞAN kaybetmenin büyük üzüntüsünü yaşamaktayız. Kendisine Allahtan rahmet sevenlerine, ailesine, Doğanlı Köyü sakinlerine baş sağlığı diliyorum.” Açıklamasında bulundu.
- Haberi
Halk Ozanı Aşık ALİ DOĞAN’ı Kaybettik.

 

  ÂŞIK ALİ DOĞAN KİMDİR ?

Ali Doğan, 25 Aralık 1950 tarihinde Sivas'ın Yıldızeli ilçesinin Doğanlı Köyü’nde doğmuştur. Babası Mehmet Efendi, Annesi Şerife Hanımdır. Âşık Ali Doğan ailenin en küçüğüdür. İlkokulu köyünde okuyan Doğan, Tokat Gazi Osman Paşa Lisesi’nin ortaokul kısmını 1968 yılında bitirmiştir. Daha sonra Yıldızeli Pamukpınar İlköğretmen Okulu’nda okumuş ve mezun olmuştur. Sivas'ın Hafik ilçesinin Üzeyir ve Dışkapı Köylerinde öğretmenlik yapmıştır.

1972 yılında memleketlisi Melek Hanım'la evlenmiştir. Daha sonra İstanbul Maltepe 50. Yıl Besim Kadırgan İlköğretim Okulu’na tayini çıkmıştır. Sesi çok güzel olduğu için kına gecelerinde, saya günlerinde, okul programlarında türkü söylemiştir. Müzik çalışmalarına ortaokul yıllarında başlamıştır.

1973 yılında ilk plağını yapmıştır ve 1976 yılında kaset çalışmalarına başlamıştır. Yirmiye yakın kırkbeşlik plağı, kırka yakın kaset ve CD'si vardır. Otuza yakın türküsü TRT denetimine geçmiştir.

ANLARSIN

Şimdi susup neme gerek diyorsun

Coplar sana indiği gün anlarsın dostum 

Şehitlerin ekmeğini yiyorsun

Sıra san geldiği gün anlarsın dostum

Gevşek durma affedilmez suçların

Faydası yok o aşırı uçların dostum

Dost görünen emperyalist güçlerin

Bu vatanı böldüğü gün anlarsın dostum

Kimileri alanlarda yürürken 

Hak arayıp mücadele verirken dostum

Ali Doğan bu yollarda ölürken

Umutların söndüğü gün anlarsın dostum

 

Kaynak: (ÇHA) - Marmara Çağdaş Ajansı (Özel) Editör: Fevzi Işık
Etiketler: Halk, Ozanı, Aşık, ALİ, DOĞAN’ı, Kaybettik.,
Yorumlar
Haber Yazılımı