İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
06 Aralık 2017 - Çarşamba 18:04 Bu haber 5649 kez okundu
 
HT Solar İşçileri Eylemde
İstanbul Tuzla OSB'de faaliyet gösteren HT Solar Enerji fabrikasında Birleşik Metal İş Sendikası'na üye olan işçilerin işten atılmasıyla başlayan direniş sürüyor. Fabrikanın Çinli CEO'su kapıyı işçileri üzerine kilitlemeye kalkınca işçilerden gerekli yanıtı aldı.
- Haberi
HT Solar İşçileri Eylemde

İstanbul Tuzla Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren HT Solar Enerji iş yerinde işçiler, anayasal haklarını kullanarak Birleşik Metal İş’e üye oldular. Sendika da iş yerinde yeterli çoğunluğu sağlayarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yetki başvurusunda bulundu.

Güneş paneli üretimi yapılan 600’ü aşkın işçinin çalıştığı HT Solar’da Birleşik Metal-İş’in örgütlenmesi üzerine patron 6 işçiyi işten attı. Bunun üzerine işçiler üretimi durdurarak fabrika içerisinde ve dışarıda direnişe geçti. HT Solar işçileri pazartesi gününden itibaren fabrikayı terk etmiyor. Çoğunluğu kadınlardan oluşan işçiler, fabrika içinde buldukları kartonların üzerinde sabahlıyor. İşçilerin bir kısmı da dışarıda yaktıkları ateş etrafında beklemeye devam ediyor. Solar işçilerinin direnişini kırmak isteyen patron ve Tuzla Serbest Bölge yönetimi ana kapıdan içeri kimseyi almayarak, yemek ve içecek gelişini engelliyor.

Sendikal örgütlülüğe tahammül gösteremeyen patronlar tarafından işçiler üzerinde baskı uygulanmaya başlandı. Patronlar 4 Aralık Pazartesi günü işçiler üzerindeki baskıyı artırarak 6 işçiyi işten attı.

Bu gelişme üzerine işçiler, işten atılmalara yönelik üretimden gelen güçleri ile tepkilerini gösterdiler. İşçiler bugün de iş yerini terk etmedi, patronlara ve patron temsilcilerine tepkilerini göstermeye devam ettiler. 

Bugün fabrikanın Çinli CEO'su iş yerine geldi. Fabrikayı terk etmeyen işçilerin üzerine kapıyı kilitme girişiminde bulunan CEO'ya karşı, işçiler gerekli yanıtı verdiler. 

Kaynak: sol.org.tr/ evrensel

Kaynak: (ÇHA) - Belediyeler Editör: Oktay Kartal
Etiketler: HT, Solar, İşçileri, Eylemde,
Yorumlar
Haber Yazılımı