İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
23 Ekim 2018 - Salı 21:56 Bu haber 6355 kez okundu
 
“MALTEPE’de Gelişimci Sosyal Belediyecilik hedefifimizdir.”
Maltepe’ye yakışan modern, inovatif ve sürdürülebilir bir belediye modelini uygulayacağız. Geçmiş deneyimlerimizin tamamını aktarmak amacındayız.
Ekonomi- Politik Haberi
“MALTEPE’de Gelişimci Sosyal Belediyecilik hedefifimizdir.”

Maltepe’miz , İstanbul’un güzide ilçelerinden biridir. Adeta şehrin incisidir.
Ancak üzülerek belirtmek gerekiyor ki hizmet alma hususunda İBB ve merkezi idareden gerekli desteği alamadığından kamu hizmetlerinden yoksunluk yaşamaktadır.
Bu sorunları halk ile elele vererek çözeceğimize inandığımız için yol arkadaşlarımla taşın altına elimizi koyduk.
Öyle ben tek başıma çözerim yok. Oldukça deneyimli ve liyakat sahibi arkadaşlarımızın yer aldığı bir ekibimiz mevcut. Bu ekibin içinde, mühendisinden, mimarına, doktorundan, öğrencisine ve sıradan ev hanımına kadar herkes var. Çocuklar bile var onların düşünceleri olmadan çözüm olmaz zatenPerformansı yüksek, güler yüzlü katılımcı ve akılcı adımlarla herşeyden önemlisi ; adil bir yaklaşımla yatırımcı sosyal belediyeciliğin başarılı örneğini sergilemek istiyoruz. İlk hedef “Güleryüzlü Belediyecilik”.

Öncelikli olarak müthiş bir barınma sorunu oluşturan, mağduriyetler yaratan “Kentsel Dönüşüm” çilesi var. Ülkenin genelinde belirli yerleri riskli alan ilan ederek savaş kanunları ile acele kamulaştırmaya gittiler. Adeta vatandaşı hazırlıksız yakalamaya çabaladılar. Devlet vatandaşın işini kolaylaştırmakla yükümlüdür. Aksi yönde yapılan yasalar ve uygulamalar ancak mağduriyet yaşatır. Kentsel dönüşüm için bazı belediyelerimiz ” Yerinde Dönüşüm” adı altında nispeten doğru uygulamalar yaptılar. Ancak sadece yerinde yapılan dönüşüm değil adil uygulama kapsamında “Adaletli Dönüşüm” yapacağız. Anayasal hak olan barınma hakkından hiç kimseyi mağdur etmeyeceğiz. Öncelikli ilkemiz budur

Otopark sorununun çözümü bile sağlanır. Maltepe’mizin alt yapısı önceki planlarda 150.000 nüfusa göre yapılandırılmıştır. Oysa bugün nüfusumuz 600.000 üstünde olup yetersiz kalmaktadır. Bir de hiç başvurulmayan oldukça geri bırakılmış bir ulaşım yöntemi olan “Deniz Ulaşımı” var. Maltepe’de bunu uygulamak için Büyükşehirin kapısını çalacağız.

Belediye hizmetlerinin her şekilde hızlı yürütülmesi gerekiyor. Biliyorsunuz çağımız “zaman” çağı. Zamanla yarışıyoruz. Vatandaşlarımızın “hızlıca hizmet” alması için bizi beklememesi gerek. Onlar gelmeden biz onlara gideceğiz. Tabi ki güleryüzle ve hizmet anlayışıyla.
Maltepe’ye haritada iyice bakarsanız Sol tarafı güzide ve kadim İstanbul şehrine açılan kapıdır. Anadolu’nun istanbul kapısı bir bakıma Maltepedir. İlçemizin sağ tarafı ise sanayiye açılır. Bu açıdan müthiş bir lojistik avantajımız var. Kongre ve sunum merkezi olmak durumundayız. Beylikdüzü bunu gerçekleştirdi. Bizim hedefimiz daha iyisini verebilmek.

Kadınlara dair…
Kadınları dört duvar arasında hapsetmek onlara yapılacak en büyük kötülük. Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınları topluma nasıl kazandırdığını unutmayalım. Birçok Avrupa ülkesinden önce haklarının verilmesi gurur kaynağımız olsa da, şu anda onlara her türlü imkanı açmak da bize kalan mirastır. Kadınların Mikro Ekonomik olarak hayata dahil olmasını ve hane ekonomisine katkı sunmasını kolaylaştıracağız. Onlar yeter ki üretsin.


Uyuşturucu ile mücadele etmek zorundayız. Günümüzde malesef uyuşturucu kolay erişilebilir hale getirildi. Bonzai facialarını ve aile dramlarını hepimiz görüyoruz. Çocuklar ne zaman savrulur? Onlara emek verilmediği, onlarla ilgilenilmediği zamanlarda yitip giderler. Bu nedenle çocuğun tutunacağı dalları arttırmak gereklidir. Spor alanlarını ve kulüplerini destekleyeceğiz. Almanya’da lisanslı futbolcu sayısı ülkemizin 20 katı! Başarılar tesadüfen gelmez.

Hatalardan pay çıkartmayan insan, kurum, kuruluş her ne olursa olsun zarar görmeye mahkum olur. Bugün şehre ihanet ettik diyorlar. Yapılan hatalar o kadar büyük ki bugün İstanbul’u resmen yaşanılır bir şehir olmaktan çıkarttılar. Açın bakın başardıkları ne var? Projelerinde ne var? Bol bol beton var, yol var, asfalt var, bina var ama ağaç yok, denize kuşlara dair birşey yok. En üzücüsü insan yok. İnsanı ihmal edersen, ihanet etmiş olursun. Biz hata yapmamak için adalet terazisi ile iş yapacağız. Sokağa atacak ne paramız, ne de üzecek vatandaşımız var.

İnsanların kapısından rahatça girebileceği, kendine ait hissedebileceği, sürekli kendini geliştiren inovatif bir yerel yönetim için talibiz. Bunun için deneyimimiz de ekibimiz de projelerimiz de mevcut. Biz oldukça istekli ve hazırız.
Ama şunu belirtmek isterim ki, bu belediye yönetimi kollektif ve katılımcı bir yönetim olacak. Bizim masamız yuvarlak ve herkese açık bir masa olacak. Koltukları da gençlere, kadınlara ve en önemlisi çocuklarımıza ait bir belediye olacak. Hayallerimizi ortaklaştırıp geleceğe yürümek en büyük gayemiz.
Sosyal ve gelişimci belediyecilik anlayışı ile başarılı bir biçim de kenti yönetmeye hazırız.

 

Kaynak: (ÇHA) - Marmara Çağdaş Ajansı (Özel) Editör: Fevzi Işık
Etiketler: “MALTEPE’de, Gelişimci, Sosyal, Belediyecilik, hedefifimizdir.”,
Yorumlar
Haber Yazılımı