İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
06 Aralık 2017 - Çarşamba 18:20 Bu haber 2108 kez okundu
 
Okul Yeri İmara Açılmayacak
Kadıköy’deki Ahmet Sani Gezici Lisesi arsasının konut ve ticaret alanı olarak imara açılmasına mahkemeden onay çıkmadı.
Sağlık & Çevre & Yaşam Haberi
Okul Yeri İmara Açılmayacak

Acıbadem Mahallesi’ndeki 12 bin metrekarelik arazinin yarısında Kadıköy Anadolu İmam Hatip Lisesi, diğer yarısında Ahmet Sani Gezici Lisesi bulunuyordu. Okul 2014 yılında yıkıldı.

Araziye Kadıköy Ahmet Sani Gezici Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi inşa edildi. Ahmet Sani Gezici Lisesi de Fikirtepe’ye taşındı.

Acıbadem sakinlerinin ve velilerin yıkılmaması için uzun süre mücadele etmesine karşın imam hatip lisesi yıkılarak yenilendi, Ahmet Sani Gezici Lisesi’nin bulunduğu arazi de boşta kaldı. Alana ilişkin imar planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından değiştirildi.

Bakanlığın 2016’da onayladığı 1/1000 ve 1/ 5000’lik imar planlara göre, lisenin bulunduğu araziye 2.5 emsal ile ‘Mesleki ve Teknik Öğretim Tesisleri Alanı’ fonksiyonu verildi.

Okulun yanında bulunan boş arazinin 2 bin 537 metrekarelik kısmının ‘Ticaret ve Konut Alanı’, yaklaşık 1297 metrekarelik kısmının ise ‘ibadet alanı’ olarak ayrılmasına onay verildi.

Kadıköy belediyesi, imar planı değişliklerinin şehircilik ilkelerine aykırı olması gerekçesiyle itiraz etti. Belediyenin itirazında, plan değişikliğinin Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği’ne ve bölge plan şartlarının üzerinde yoğunluk getirdiği, kamu donatı alanını azaltıcı olduğu belirtildi.

 

Belediyenin imar plan değişikliğine ilişkin İstanbul 13’üncü İdare Mahkemesi’nde açılan dava reddedildi ancak İtanbul Bölge İdare Mahkemesi 4’üncü İdare Dava Dairesi’nde görülen dava sonuçlandı.

Mahkeme, imar planı yapma yetkisinin ilçe belediyelerinin görevleri arasında bulunduğunu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın plan yapma konusunda ikinci dereceden yetkili olduğunu, söz konusu alanda bir kamu yapısıyla ilgili bir plan yapılmadığını belirterek planı iptal etti.

Kararda şöyle dendi: “(…) Dava konusu planın parseldeki kamu yatırımı olan lise alanı sebebiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yapıldığı anlaşılmaktadır. Ancak 3194 sayılı Yasanın 9’uncu maddesinin amacı; üzerinde kamu yatırımı olan ya da yapılması planlanan yatırımların yerel idarelerce sürüncemede bırakılmasını önleyerek bir an önce yatırımın yapılmasını sağlamak olduğu görülmektedir. Olay özelinde irdeleme yapıldığında parselde bulunan okul alanıyla ilgili planlama yapmaktan çok plan teklifinden de görüleceği üzere okul alanının küçültülerek alana konut+ticaret fonksiyonu kazandırmanın amaçlandığı açıktır.”

Bu durumda dava konusu planla herhangi bir kamu yatırımı planlanmadığı gibi kamu yapısıyla sınırlı olacak şekilde bir planlamanın da yapılmadığı, aksine kamu yerine özele hizmet edecek ‘konut+ticaret alanı’ planlandığı, bu nedenle de 3194 sayılı yasanın 9’uncu maddesi uyarınca bakanlığın plan yapma yetkisini kullanması için gerekli şartları oluşmadığı sonucuna ulaşıldığından, dava konusu planda yetki yönünden hukuka uyarlık görülmemiştir.”

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, mahkeme kararının sevindirici olduğunu belirterek başka davalara da örnek olmasını umduklarını söyledi.

Kaynak: diken

Kaynak: (ÇHA) - Belediyeler Editör: Oktay Kartal
Etiketler: Okul, Yeri, İmara, Açılmayacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı